Milli Mücadelede Kırklareli
Kırklareli during National Resistance
  1. Tez No: 158568
  2. Yazar: TÜRKAN DOĞRUÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Milli Mücadelede Kırklareli adlı tez çalışmamız, giriş bölümünü takiben dört ana bölümden oluşmaktadır. Tezin amacı, Yunanlılar tarafından işgal edilerek zor günler geçiren Kırklareli ve yöresinin Milli Mücadele Dönemi içindeki yerini ve önemini ortaya koymaktır. Giriş bölümünde, Kırklareli 'nin Trakya üzerindeki konumunu anlatılarak, Milli Mücadele öncesinde yaşanan Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı sırasında ilin durumuna ana hatlar halinde değinilmiştir. Tezin birinci bölümü, Mondros Mütarekesi sonrasında Kırklareli'nin içinde bulunduğu durum ile bu dönemde Kırklareli'nin siyasi ve stratejik önemini kapsamaktadır. İkinci bölümde, bölgede işgallerin başlaması ile Kırklareli ve yöresinin milli direniş faaliyetleri ve Heyet-i Nasiha'nın burada yaptığı çalışmalar incelenmiştir. Kırklareli'nin Yunanlılar Tarafından İşgali ve Kurtuluşu başlığını taşıyan üçüncü bölümde, Kırklareli ve çevresinin Yunanlılar tarafından işgali, işgal süresince yaşananlar, Trakya-Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyelerinin Bulgaristan'daki faaliyetleri, Kırklareli'nin düşman işgalinden kurtuluşu ve bu dönemde yörede yaşanan Yunan mezalimi ele alınmıştır. Tezimizin dördüncü bölümünde ise; etnik ve kültürel bakımdan bütün Trakya'nın özelliklerini üzerinde taşıyan Kırklareli'nin Milli Mücadele Dönemi içerisindeki idari, sosyal, ekonomik ve kültürel durumu incelenmiş, böylece çalışmamızda Trakya'nın kurtuluşunda Kırklareli'nin yeri ve önemi anlatılmıştır. Kronolojik bir sıra takip edilerek hazırlanan tezimiz arşiv ve basın taramasının yanı sıra birçok telif eser, hatıra ve makalelerin incelenmesi ile de zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis Kırklareli During National Resistance consists of four chapters following the introduction. The main aim of the thesis is to reveal the situation in the city and the torment that locals endured during Greek occupation. Introduction summarizes the general situation in the Kırklareli during First World War and Balkan Wars with reference to the geographic location of the city in Trachea. The first chapter touches to the political situation in Kırklareli and the strategic importance of the city after Montroeux Ceasefire Agreement. The second chapter sheds light on the beginning of occupations and the resistance movements as well as the works of Heyet-i Nasiha the city and the surroundings. The thirds chapter reports the occupation of the city and the surroundings by Greeks, the situation during occupation, the works of Trakya-Pasaeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Bulgaria, the torment during the occupation and finally the independence of the city. In the fourth chapter, the ethnic, social, administrational and cultural aspects of life in Kırklareli were reported during the occupation and resistance years. To conclude, this thesis follows the chronological order of historical events with reference to National State archives, the search of media during the years of occupation, scientific articles and private memories with permission.