Batı resminde oryantalizm ve osmanlı
Orientalism in western painting and the ottoman empire
  1. Tez No: 802833
  2. Yazar: FARUK BURAK KARACEBE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Oryantalizm, sanat ve özellikle resim sanatı içerisinde, Batı'nın Doğu'ya bakışını ve bu bakışın yaratıcılığa nasıl döküldüğünü inceleyen bir disiplindir. Bu akım, genellikle XIX. yüzyıl Avrupa sanatıyla ilişkilendirilir ve Batılı sanatçılar tarafından romantikleştirilmiş ve egzotikleştirilmiş Doğu temalarının, figürlerinin ve manzaralarının kullanımını kapsar. Oryantalist sanat, Osmanlı İmparatorluğu, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Doğu Asya'ya yapılan seyahatlerin sonucunda Batılı sanatçıların oluşturduğu imgeleri ve tasvirleri içerir. Bu çalışmalar genellikle yerel halkın gündelik yaşamını, doğal güzellikleri, mimari özellikleri ve tarihi olayları betimler. Ancak, oryantalist sanatın eleştirildiği nokta genellikle bu tasvirlerin gerçekliği yansıtmaktan çok, Batılı sanatçıların Doğu'ya dair kendi önyargıları, fantezileri ve klişelerini yansıtmasıdır. Oryantalizm ayrıca, Batılı sanatçıların Doğu'da egzotik ve romantik bir kaçış bulma eğilimlerini de yansıtır. Bu, XIX. yüzyılda Batı'da hızla endüstrileşen ve modernleşen toplumların romantikleşmiş, 'saf' ve 'ilkel' bir alternatif arayışı olarak görülebilir. Öte yandan, Oryantalist sanat ayrıca, Batılı güçlerin sömürgeleştirdiği ve kontrol ettiği bölgelerde, yerel halkın ve kültürlerin Batı karşısında 'öteki' olarak konumlandırılmasının bir aracı olmuştur. Bu bakış açısı, Doğu'nun egzotik ve ilkel olarak tasvir edilmesiyle, Batı'nın kendi 'uygarlık' ve 'modernlik' anlayışını üstün kılmıştır. Resim sanatında Oryantalizm, Jean-Auguste-Dominique Ingres, Eugène Delacroix, Jean-Léon Gérôme ve Frederick Arthur Bridgman gibi önemli sanatçılar tarafından temsil edilmiştir. Bu sanatçıların eserleri, genellikle renkli ve detaylı kompozisyonları, figürlerin duygusal ve dramatik ifadeleri ve egzotik manzaralarıyla tanınır. Sonuç olarak, Oryantalizm, hem sanatsal anlamda önemli bir akım hem de Batı'nın Doğu'ya dair anlayışının ve temsilinin bir yansımasıdır. Aynı zamanda, Batı ve Doğu arasındaki güç dinamiklerini ve kültürel etkileşimleri anlamak için kritik bir araçtır.
Özet (Çeviri)
Orientalism, as a discipline, delves into the perspective of the West towards the East within the sphere of art, particularly in painting, and how this outlook translates into creativity. This movement is generally associated with 19th-century European art, encompassing the use of romanticized and exoticized Eastern themes, figures, and landscapes by Western artists. Orientalist art embodies the depictions and imagery crafted by Western artists as a result of their voyages to the Ottoman Empire, North Africa, the Middle East, and East Asia. These works frequently depict the daily life of the local populace, natural beauties, architectural features, and historical events. However, a criticism frequently leveled at orientalist art is that these portrayals tend to reflect the prejudices, fantasies, and clichés that Western artists held towards the East, rather than reflecting reality. Moreover, Orientalism also reflects the tendency of Western artists to find an exotic and romantic escape in the East. This can be perceived as the quest for a romanticized, 'pure', and 'primitive' alternative by rapidly industrializing and modernizing societies in the West during the XIXth century. On the other hand, Orientalist art also served as a tool for positioning the local people and cultures in regions colonized and controlled by Western powers as the 'other' in contrast to the West. This viewpoint, through the depiction of the East as exotic and primitive, reinforced the superiority of the West's own understanding of 'civilization' and 'modernity'. In the realm of painting, Orientalism is represented by notable artists such as Jean-Auguste-Dominique Ingres, Eugène Delacroix, Jean-Léon Gérôme, and Frederick Arthur Bridgman. The works of these artists are typically recognized for their colorful and detailed compositions, emotional and dramatic expressions of figures, and exotic landscapes. In conclusion, Orientalism is both a significant movement in an artistic sense and a reflection of the West's understanding and representation of the East. Simultaneously, it serves as a critical tool for understanding power dynamics and cultural interactions between the West and the East.