Beyin ve beyin zarından sitozolik ve nonsitozolik karbonik anhidraz enzimlerinin izolasyonu ve karakterizasyonu
Purification and characterization of cytoplasmic and noncytoplasmic carbonic anhydrases from brain and brain membrane
  1. Tez No: 83638
  2. Yazar: FATMA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Karbonik anhidraz (CA) enzimi sığır beyin ve beyin zarından, bağlanma şekillerine göre dış periferal, sitozolik, iç periferal ve integral olmak üzere dört basamakta ayrı, ayrı saflaştırılmıştır ve karakterize edilmiştir. Önce sığır beyninden ve beyin zarından (4 tane beyin dokusundan, 4 tane beyin zarından) izoenzimler afinite kromatografisi ile saflaştırıldı. Bu izoenzimlerin aktivite ölçümleri C02-hidrataz aktivitesi ve esteraz aktivitesi yöntemleri ile yapıldı. Saflaştırılan CA izoenzimlerinin optimum pH'lan ve optimum sıcaklıkları belirlendi. Sülfanilamid, potasyum tiyosiyonat ve sodyum azotür gibi karbonik anhidrazm spesifik inhibhörlerine karşı davranışları izlendi. Bütün izoenzimlerin molekül ağırlıktan, jel filtrasyon ve SDS-PAGE elektroforezi ile tayin edildi. Ayrıca Linewear-Burk metodu kullanılarak sığır beyninden ve beyin zarından saflaştırılan izoenzimlerin Vmax-Km değerleri bulundu. Elde edilen bu sonuçlardan yararlanılarak, beyin ve beyin zarındaki dış periferal, sitoplazmada çözünmüş (sitozolik), iç periferal ve integral CA izoenzimleri karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In according to bonding forms, CA enzyme were separately purified and characterized at four steps from bovine brain and brain membrane as peripheral (inner and outer) and integral. Firstly, isoenzymes were purified from bovine brain and brain membrane by using affinity chromatography. The activity measurement of these isoenzymes was made with methods of CCfe-hydratase activity and esterase activity. The optimal pH and the optimal temperatures of CA isoenzymes were determined. It has been investigated the behaviors of CA against sulfanilamide, KSCN and NaN3 that they are specific inhibitors of CA. The molecular weight of all enzymes was determined by using gel filtration and SDS-PAGE electrophoresis. Also Vmax-KM values of purified isoenzymes from bovine brain and brain membranes were found by using Lineweaver-Burk method. The cytoplasmic, inner peripheral and integral CA isoenzymes were characterized based on the obtained results.