Erzurum Ovası Phthiracaroidea (Acari, Oribatida) türleri üzerine sistematik araştırmalar
Systematical investigations on the species of phthiracaroidea (Acari, Oribatida) of Erzurum Plain
  1. Tez No: 83639
  2. Yazar: ŞAFAK ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Erzurum Ovası'ndan toplanan materyal esas alınarak, bu bölgede yaşayan Phthiracaroidea Perty, 1841 türlerinin sistematik özellikleri incelenmiştir. Mayıs 1997-Ekim 1998 tarihleri arasında çeşidi yaşama ortamlarından döküntü, toprak ve yosun örnekleri alınarak Berlese hunilerinde ayıklanma işlemine tabi tutulmuştur. Araştırma bölgesinde; Phthiracarus cinsinden P. longulus (C.L. Koch, 1841) ve P. lentulus (C.L. Koch, 1841), Calyptophthiracarus cinsinden C. cretensis (Mahunka, 1979) ve C. turcicus n.sp., Atropacarus cinsinden de A. striculus (C.L. Koch, 1836) türleri teşhis edilmiştir. Bu türlerden; P. lentulus ve A. striculus Türkiye faunası, C. turcicus ise bilim dünyası için yemdir. Daha önce ülkemizden kaydedilmiş olan P. longulus ve C. cretensis için yeni lokaliteler verilmiştir. Teşhis edilen türlerin ışık mikroskobunda incelemeleri yapılarak şekilleri çizilmiş, ölçümleri ve istatistik değerlendirmeleri yapılmış ve tanımlan gözden geçirilmiştir. Ayrıca, zoocoğrafık yayılışları da verilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Systematical features of the species of Phthiracaroidea Perty, 1841 spp. inhabiting in Erzurum plain, on the basis material collected from this area, have been examined. Between the dates of May 1997- October 1998, the Utter, soil and moss samples have been taken from various habitats and extracted in the Berlese's funnels. In the investigation area; P. longulus (C.L. Koch, 1841) and P. lentulus (C.L. Koch, 1841) belonging to the genus Phthiracarus, C. cretensis (Mahunka, 1979) and C. turcicus n.sp. belonging to the genus Calyptophthiracarus, and A. striculus (C.L. Koch, 1846) belonging to the genus Atropacarus have been determined. Of these; P. lentulus and A. striculus are new records for the fauna of Türkiye, C. turcicus is new to science. New localities for P. longulus and C. cretensis which have been recorded from Türkiye at first, have been given. Under the light microscopy, examination of these species have been done, their figures drawn, measurements and statistical evaluation made, and descriptions reviewed. In addition, their zoogeographical distributions have also been given.