The role of e-commerce and changing consumer behavior in economic development
E-ticaretin ekonomik kalkınmada değişen tüketici davranışlarının rolü
- Tez No: 836383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE MERVE HAMZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sonuç olarak, e-ticaretin benimsenmesi ve tüketici davranışındaki değişiklikler, Türkiye'nin ekonomik gelişimini kesinlikle hızlandırmaktadır, teknolojik uçurumları kapatmaktadır ve ülkeyi küresel dijital ekonominin önemli bir oyuncusu olarak konumlandırmaktadır. Bu büyümeyi sürdürmek ve hızlandırmak için bu çalışma, e-ticaret altyapısına, teknoloji benimsemesine, tüketici içgörülerine, finansal dahil olmaya, küresel genişlemeye, kapsayıcılığa, fiyatlandırma ve tedarik zinciri esnekliğine, rekabete ve yeniliğe, düzenleyici farkındalığa, dijital uçurumu kapatmaya, sürdürülebilirliğe ve uyumluluğa yatırım yapılmasını önermektedir. Bu önerilere uyum, Türkiye'yi dijital ekonomideki pozisyonunu güvence altına almanın yanı sıra sürekli ekonomik büyümesine de katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In conclusion, the adoption of e-commerce and shifts in consumer behaviour are undeniably propelling Turkey's economic development, bridging technological gaps, and establishing the nation as a key player in the global digital economy. To sustain and accelerate this growth, this study recommends investments in e-commerce infrastructure, technology adoption, consumer insights, financial inclusion, global expansion, inclusive, flexibility in pricing and supply chain, competition and innovation, regulatory awareness, closing the digital divide, sustainability, and adaptability as essential strategies. Embracing these recommendations will not only secure Turkey's position in the digital economy but also contribute to its ongoing economic expansion.