Impacts of East Mediterranean Gas Forum on the energy security
Doğu Akdenı̇z Gaz Forumu'nun enerjı̇ güvenlı̇ğı̇ üzerı̇ndekı̇ etkı̇lerı̇
  1. Tez No: 836386
  2. Yazar: SENA DÖŞLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLA GÜL YESEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Doğu Akdeniz, yüzyıllar boyunca dünyanın en önemli stratejik geçiş güzergahlarından biri olmuştur. Günümüzün modern dünyasında da durum aynıdır; Doğu Akdeniz bölgesindeki ülkeler arasında pek çok çatışma bulunmaktadır. Bu tez kapsamında, bölgedeki uzlaşmazlık ve çatışmalar, Doğu Akdeniz Gaz Forumu'na odaklanılarak incelenmiştir. Ülkelerin bugünkü sorunları geçmişten farklıdır. Bölgenin sorunları incelendiğinde, enerji güvenliğinin önemli sorunlardan biri olduğu anlaşılmaktadır. Enerji güvenliği ve son yıllardaki doğal gaz keşifleri önemli konulardır. Bu tez, Doğu Akdeniz Gaz Forumu'nun enerji güvenliğine etkisine odaklanmıştır. Tezde kullanılan liberal kurumsalcılık teorisi, Doğu Akdeniz Gaz Forumu'nun tarihi gelişimini ve değişimini açıklamak için en uygun teoridir. Avrupa'nın içinde bulunduğu enerji krizinden çıkabilmesinde, Doğu Akdeniz Gaz Forumu'nun etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Bu çalışmada, Doğu Akdeniz Gaz Forumunu'nun gelişiminin, Avrupa enerji krizine etkisi anlatılmıştır. Avrupa enerji krizinin çözümünde etkili olacak bir örgütlenme olan Doğu Akdeniz Gaz Forumu, Türkiye ile iş birliği sağlandığında güçlenebilecektir. Bölgedeki enerji tedariki ile ilgili çatışmalar, Türkiye'nin bölgedeki iş birliği sürecine dahil olması, ikili anlaşmalar yapması ile mümkün olacaktır. Bunun yanında, taraflar gerekli şartlarda anlaşabilirlerse, çatışmaların son bulması mümkün olabilecektir. Türkiye'nin bölge ülkeleri ile ikili ilişkilerini geliştirmesi, Doğu Akdeniz'de iş birliğini güçlendirecektir. Tezde ayrıca Doğu Akdeniz Gaz Forumu'nun yıllar içinde gösterdiği gelişim incelenmiş, üye ülkelerin bu süreçte nasıl roller oynadıkları açıklanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti bu forumun üyesi değildir. Bu tez, Doğu Akdeniz Gaz Forumu ve Türkiye'nin bölgesel enerji güvenliğine etkileri ve katkıları üzerinde durmaktadır. Bölgede etkili bir aktör olan Türkiye'nin Doğu Akdeniz Gaz Forumu üyesi İsrail, Yunanistan ve Mısır ile ilişkilerine yer verilmiştir. Doğu Akdeniz'deki ülkelerin birbiri ile olan ilişkileri tarihi bir bakış açısı ile ele alınmıştır. Doğu Akdeniz enerji güvenliği meselesi, üye devletler arasındaki çok taraflı iş birliği yanında, Türkiye'nin dahil olacağı bir sürecin sonunda gerçekleşebilecektir.
Özet (Çeviri)
For centuries, the Eastern Mediterranean has been one of the world's most important strategic transit routes. In today's modern world, the situation is the same; there are many conflicts between the countries in the Eastern Mediterranean region. In this thesis, the regional disputes and conflicts are analyzed focusing on the East Mediterranean Gas Forum. The problems of countries today are different from those of the past. Considering the regional problems, it is understood that energy security is one of the critical problems. Energy security and recent natural gas discoveries are important issues of the Eastern Mediterranean region. This thesis focuses on the impact of the East Mediterranean Gas Forum on energy security. The liberal institutionalism theory used in the thesis is the most appropriate theory to explain the historical developments and evolution of the East Mediterranean Gas Forum. It is analyzed whether the East Mediterranean Gas Forum impacts Europe's ability to overcome its energy crisis. In this study, the impact of the development of the East Mediterranean Gas Forum on the European energy crisis is explained. The East Mediterranean Gas Forum which is an international organization will be effective in solving the European energy crisis. It will be strengthened in its cooperation with Türkiye. Conflicts related to energy security will be able to be solved with Türkiye's involvement in the cooperation process in the region and with its bilateral agreements. In addition, if the parties agree on the necessary conditions, it will be possible to end the conflicts. Improvement of bilateral relations between Türkiye and regional countries will strengthen cooperation in the Eastern Mediterranean. The thesis also analyzes the development of the East Mediterranean Gas Forum over the years and explains the roles played by the member countries in this process. The Republic of Türkiye is not a member of this forum. This thesis focuses on the regional energy security implications and contributions of the East Mediterranean Gas Forum and Türkiye. As an influential actor in the region, Türkiye's relations with Israel, Greece, and Egypt, the East Mediterranean Gas Forum members, are analyzed. The relations among the countries in the Eastern Mediterranean are analyzed from a historical perspective. The energy security in the Eastern Mediterranean can be accomplished with multilateral cooperation among the member states of the East Mediterranean Gas Forum and with the help of Türkiye's involvement in this cooperation process.