Mihail Nuayme'nin Likâ' adlı romanının incelenmesi
Analysis of Mihail Nu'ayme's novel Likâ
  1. Tez No: 836390
  2. Yazar: MEHMET TAHA BARIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mehcer Edebiyatının en önemli üç simasından biri olarak görülen Mîhâîl Nu'ayme, 1889-1988 yılları arasında Lübnan, Rusya ve Amerika da yaşamış usta bir yazar ve dü-şünürdür. Daha çocukken edebiyata meraklı olan yazar, ölümüne kadar birçok türde ba-şarılı eserler kaleme almıştır. Kaleme aldığı eserlerde daha çok insan, tabiat, tanrı, reen-karnasyon ve mistisizm üzerinde durmuştur. Çalışmamıza konu olan Likâ' adlı roman, esasında Mîhâîl Nu'ayme'nin düşünce dünyasının ve hayat felsefesinin bir özeti niteliğindedir. Nu'ayme, özgürlüğe âşık ve münzevi bir kişiliğe sahiptir. Geniş bir perspektiften bakarak tanrıyı, insanı ve doğayı analiz ederek derin bir eleştiri süzgecinden geçirip tenkit eder. Böylece insanları bildikle-ri şeyler üzerinden tekrar tekrar düşünmeye ve yeni bir bakış açısı kazanmaya teşvik etmektedir. Bu çalışmamızda Mîhâîl Nu'ayme'nin Likâ' adlı romanının teknik ve tematik çözümlenmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Mîhâîl Nu'ayme, who is seen as one of the three most important figures of Migra-tion Literature, is a master writer and thinker who lived in Lebanon, Russia and America between 1889-1988. The writer, who has been interested in literature since his child-hood, has written many successful works in many genres until his death. In his works, he mostly focused on human, nature, god, reincarnation and mysticism. The novel Likâ', which is the subject of our study, is essentially a summary of Mîhâîl Nu'ayme's world of thought and philosophy of life. Nu'ayme is in love with fre-edom and has a reclusive personality. He tries to understand God, man and nature by looking from wide horizons and criticizes them through a deep critique. Thus, it encou-rages people to think over and over what they know and gain a new perspective. In this study, the technical and thematic analysis of Mîhâîl Nu'ayme's novel Likâ' will be ma-de.