Mîhâîl Nu'ayme'nin poetikası ve şiirleri
Mikhail Naimy's poetics and poems
  1. Tez No: 302124
  2. Yazar: MAHİR HAMİDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışmada Modern Arap edebiyatının önemli simalarından biri olan“Mîhâîl Nu'ayme'nin Poetikası ve Şiirleri”ele alınmıştır. Bir giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşan çalışmamızın giriş kısmında XIX. yüzyıda Lübnan'daki edebî durum araştırılmıştır. Birinci bölümde Mîhâîl Nu'ayme'nin hayatı, edebî kişiliğini besleyen kültür kaynaklarını inceledik. İkinci bölümde Nu'ayme'nin şiir sanatıyla ilgili teoride söylediği eleştirel görüşlerine ve onu geleneksel şairlerden ayıran özelliklerin neler olduğunu ele aldık. Üçüncü bölümde şairin“Hemsu'l-Cufûn”isimli divanını içerik ve biçim bakımından iceledik. Sonuçta ise konunun genel değerlendirmesini yaparak çeşitli yabancı kültürlerin Nu'ayme'nin şiirlerinde hangi ölçüde yankı bulduğuna ve eleştirmen Nu'ayme ile şair Nu'ayme arasındaki benzer ve farklı yönlerin neler olduğuna değindik.
Özet (Çeviri)
This paper examines“The Poetics and Poems of Mikhail Naimy”, who is one of the prominent figures of the Modern Arabic literature. This study consists of an introduction, for parts and a conclusion. The 19th century literary cases and situations in Lebanon are discussed in the introduction. The first part of the paper deals with Mikhail Naimy's life. This part also includes the cultural sources that shaped Mikhail Naimy's literary personality. Part second of this paper closely focuses on the petry of the poet, on his critical views of the art of poetry and on the characteristics that distinguish him from the traditional poets. His collected poems called;“Hams al-Cufun”is analyzed in the three part of this study. Part 3 of this study has been dvided into two as content and form. İm the conclusion part, how and to what extend the various foreign cultures awaken an echo on the poems of Mikhail Naimy and the similar and differend aspects of the;“Poet Naimy”and the“Critic Naimy”have been addressed within the overall assessment of the issue.