Iğdır Ovası'ndaki yumuşak ve taş çekirdekli meyve ağaçlarında bulunan coccidae ve diaspididae (homoptera: coccoidea) familyalarına ait türlerin belirlenmesi
To determine the species of coccidae and diaspididae families in orchards of Iğdır Plain
  1. Tez No: 83641
  2. Yazar: TAMER COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
i ÖZET İğdır Ovasında meyveciliğin yaygın olarak yapıldığı yörelerde Coccoidae ve Diaspididae (Homoptera: Coccoidea) familyalarına ait türleri tespit amacıyla yapılan bu çalışma, 1998-1999 yıllarında yürütülmüştür. İğdır merkez ve çevresindeki meyve bahçelerinden örnekler alınarak Coccidae ve Diaspididae familyalarına ait türler ve konukçulan tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin Türkiye ve Dünya'daki yayılış, konukçulan ve biyolojileri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Araştırma sonucunda, Coccidae familyasından Sphaerolecanium pmnastri (Fonscolombe) ve Diaspididae familyasından Quadraspidiotus perniciosus (Comstock), Lepidosaphes ulmi (Linnaeus), Diaspidiotus prunorum (Laing) olmak üzere toplam dört tür bulunmuştur. Q. perniciosus ve L. ulmi yöre için ekonomik zarar eşiğini aşan türler olarak belirlenmiştir. Ayrıca, Diaspidiotus prunorum ise İğdır faunası için yeni kayıt olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Iî SUMMARY To determine the species of the families Coccidae and Diaspididae (Homoptera: Coccoidea) in İğdır Plain where fruit production is common, this study was conducted during 1998-1999. The samples were collected from orchards in the central and provinces of İğdır and then the species of the families Coccidae and Diaspididae, and their hosts were determined. General information about the distribution of the species identified in Turkey and in the world, and their host and biologies were given in this work. The result showed the presence of total four species which include Sphaerolecanium prunastri (Fonscolombe) from the family of Coccidae and Quadraspidiotus pemiciosus (Comstock), Lepidosaphes ulmi (Linnaeus), Diaspidiotus prunorum (Laing) from the family of Diaspididae. In addition, Q. pemiciosus and L. ulmi were found to be economically imported pests in this region. D. prunorum is also first report for the fauna of İğdır.