Erzurum piyasasından alınan lorların bazı kalite kriterlerinin belirlenmesi
Investigation on some quality criterions of lor samples got in Erzurum market
- Tez No: 83642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Erzurum'un değişik semtlerinden alınan toplam 30 adet lor örneği bazı mikrobiyolojik, fiziksel ve kimyasal analizlere tabi tutulmuştur. Analiz edilen lor örneklerinde, total aerobik mezofilik bakteri sayısı ortalama 6.61 log/g, laktik asit bakteri sayısı 6.02 log/g, sporlu bakteri sayısı 1.85 log/g, koliform grubu bakteri sayısı 2.36 log/g, Staph, aureus sayısı 1.19 log/g ve maya ve küf sayısı 6.00 log/g olarak belirlenmiştir. Lor örneklerinin 12'sinde (% 40) koliform grubu bakteri sayısı, 22'sinde (% 73) Staph, aureus sayısı < 1.00 log/g olarak belirlenmiş ve sadece iki örnekte fekal koliform tespit edilmiştir. Lor örneklerinin hijyenik şartlarda muhafaza edildiği taktirde, sağlık açısından güvenilir olabileceği belirlenmiştir. Lor örneklerinin ortalama kurumadde oranı % 32.27, yağ oranı % 2.6, kurumaddede yağ oranı % 7.93, protein oranı % 13.80, kül oranı % 3.84, tuz oranı % 3.48, kurumaddede tuz oranı % 10.77, asitlik derecesi 38.86 SH ve pH derecesi 4.71 olarak tespit edilmiştir. Analiz edilen lor örneklerinin bileşiminin (kurumadde, yağ, protein ve kül) ve diğer kimyasal özelliklerinin birbirinden farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Analiz edilen lor örneklerinde Ca miktarının ortalama 133.3 mg/100 g, P miktarının 184.2 mg/100 g, Na miktarının 835.3 mg/100 g ve Mg miktarının 8.39 mg/100 g olduğu da tespit edilmiştir. Lor örneklerinin bilhassa fosforca zengin olduğu ve fazla miktarda tuz katıldığından dolayı Na miktarının da yüksek olduğu saptanmıştır. Lor ile ilgili standart hazırlandığı taktirde lor kalitesinin artmasına yardımcı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Total 30 lor samples got in Erzurum market were analysed as microbiological, physical and chemical. In the lor samples analysed, it was found that average 6.61 log/g total aerobic meshophylic bacteria, 6.02 log/g lactic acid bacteria, 1.85 log/g spor forming bacteria, 2.36 coliform group bacteria, 1.19 log/g Staph, aureus and 6.00 log/g yeasts and moulds counts. Coliform group bacteria count in 12 samples and Staph, aureus counts 22 samples found as < 1.00 log/g. fecal coliform was determined in 2 lor samples. It was found that lor samples were contained mean drymatter, fat, fat in dry matter, protein, ash, salt in dry matter, acidity and pH, 32.27 %, 2.6 %, 7.93 %, 13.80 %, 3.84 %, 3.48 %, 10.77 %, 38.86 SH and 4.71, respectively. The average calcium, phosphor, sodium and magnesium content of lor cheese samples were found as 133.3 mg/100 g, 184.2 mg/100 g, 835.3 mg/100 g and 8.39 mg/100 g respectively. It was found that lor samples were rich in terms of phosphor.