İlkokulda kapsayıcı eğitimin önündeki engellere yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teacher-student perceptions regarding the barriers to inclusive education in primary schools
  1. Tez No: 836416
  2. Yazar: ŞEYMA AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHADDİN ACAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokullardaki kapsayıcı eğitimin niteliğini ve kapsayıcı eğitimin önündeki engellerin neler olduğunu belirlemektir. Kapsayıcı eğitimin niteliği ve önündeki engelleri belirleyen bu çalışmada öğretmen ve öğrencilerin görüşlerinin incelenmesi alan yazına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Yapılan araştırmada nitel desenlerden biri olan durum çalışması deseni kullanılmış, öğretmen ve öğrencilerden elde edilen veriler yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak yapılan görüşmeler ile sağlanmıştır. Kocaeli ilinin Karamürsel ilçesindeki ilkokullarda görev yapan 7 öğretmen ve öğrenim gören 25 öğrenci ile yapılan bu görüşmeler sonucunda öğretmenler kapsayıcı eğitim uygulamalarını daha çok bireysel olarak çalışarak, etüt dersleri vererek ve rehberlik servisinden destek alarak devam ettirmektedir. Öğretmenler kapsayıcı eğitim uygulamaları sırasında program yoğunluğu, düşük sosyo-ekonomik durum, olumsuz aile tutumları gibi sorunlar yaşamaktadır. Öğretmenler fiziki ortamların yeniden düzenlenmesi ve eğitimde sistem değişikliklerine gidilmesi görüşündedir. Öğrencilerin çoğu eğitim gördükleri okullara karşı olumlu hislere sahiptir ve bunu nedeni arkadaşlarıdır. Öğrenciler öğrenmede zorluk yaşadıklarını akran zorbalığı ve yaşadıkları fiziksel şiddetin okulda karşılaştıkları engeller olduğu görüşündedir. Öğrenciler okullarındaki fiziki ortamların yetersiz ve araç gereçlerin kullanım dışı olduğu görüşündedir. Öğrenciler sınıftaki ses kirliliğinin onların öğrenmelerinin önündeki engellerden olduğunu dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the quality of inclusive education in primary schools and what the obstacles are to inclusive education. It is thought that examining the opinions of teachers and students in this study, which determines the nature of inclusive education and the obstacles to it, can contribute to the literature. The case study design, one of the qualitative designs, was used in the research, and the data obtained from teachers and students were provided through interviews using semi-structured interview forms. As a result of these interviews with 7 teachers working in primary schools and 25 students studying in Karamürsel district of Kocaeli province, teachers continue their inclusive education practices by working individually, giving study lessons and receiving support from the guidance service. Teachers experience problems such as program intensity, low socio-economic status, and negative family attitudes during inclusive education practices. Teachers are of the opinion that physical environments should be rearranged and system changes should be made in education. Most students have positive feelings towards the schools they study in, and the reason for this is their friends. Students are of the opinion that they have difficulties in learning, peer bullying and physical violence are the obstacles they face at school. Students are of the opinion that the physical environments in their schools are inadequate and the equipment is out of use. Students stated that noise pollution in the classroom was an obstacle to their learning.