Fotoaktif poli(2-amino-3-siyano-4-fenil tiyofen)'in elektrooksidasyon ile sentezi ve elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of photoactive poly(2-amino-3-cyno-4-phenil thiopn) by electrochemical oxidation and investigation of electrochemical properties
  1. Tez No: 83644
  2. Yazar: DUYGU EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET 2-amino-3-siyano-4-fenil tiyofen'in elektrooksidasyonu, ilk kez asetonitril içinde ve platin elektrotda dönüşümlü voltametri, kontrollü potansiyel elektroliz ve spektrometrik metodlar kullamlarak araştırıldı. Voltametrik özellikleri genel aromatik amino bileşiklerine benzemektedir. Oksidasyonun ilk aşamasında ortamda iki tip dimer oluştuğu gözlendi. Bazik ve asidik şartlarda ACPT'nin elektrokimyasal davranışını belirlemek için elektrolitik çözeltiye etilamin ve fenol ilave edildi. Elektrokimyasal mekanizması ECE tip bir mekanizmaya uymaktadır. 2-amino-3-siyano-4-fenil tiyofen ilk aşamada radikal katyon oluşturmakta ve daha sonra kimyasal kaplinglerle elektroaktif dimerleri oluşturmaktadır. Kontrollü potansiyel elektroliz sonucu, elde edilen % konjuge oligoaminotiyofen 530 nm'de fotolüminesans özellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The electrooxidation of 2-amino-3-cyano-4-phenylthiophene on platinum electrode was investigated for the first time in acetonitrile by cyclic voltammetry, controlled potential electrolysis, and spectrometric methods. The voltammetric responses were similar to the common aromatic amino compounds. Two types of dimers as intermediates were observed in the early stages of oxidation. Ethlyamine and phenol were added into electrolytic solution in order to determinate the electrochemical behavior of 2-amino-3- cyano-4-phenylthiophene in basic and acidic conditions. We propose an ECE mechanism to account this electrochemistry. 2-amino-3-cyano-4-phenylthiophene is first oxidized to cation radical, folowed by chemical coupling to form dimers, which are electroactive. Controlled potential electrolysis gave a new class of ^-conjugated oligoaminothiophenes exhibiting an absorbance (420 nm) and photoluminescence (530 ran) property.