İvesi ve tuj koyunlarının verim karakterleri ile bunlara ait saf ve melez kuzuların büyüme ve gelişme özellikleri
- Tez No: 83645
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRİ DAYIOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde yetiştirilen İvesi ve Tuj koyunlarının döl ve sürü verimliliğine etkili faktörler ile bu koyunlara ait 165 kuzunun büyüme ve gelişme özellikleri belirlenmiştir. Koçaltı koyun başına döl verim özelliklerinde; İvesi koçuyla çifüeştirilen Tuj koyunlarının daha yüksek gebeliğe, daha fazla doğum oranına ve daha çok sütten kesilen kuzu sayısına sahip oldukları gözlenmiştir. Aynı zamanda sürü verimliliğinin başlıca göstergesi olan sütten kesim ağırlığında da melezleme grubu önemli bir üstünlük göstermiştir. Genel olarak döl verim özelliklerinde saf yetiştirilen îvesi koyunlarının performansları Tuj ve melezleme grubundan düşük bulunmuştur. Doğuran koyun basma döl verim özelliklerinde ise; İvesi x Tuj kuzuları sütten kesim ağırlığında, Tuj kuzuları doğan ve sütten kesilen kuzu sayısında daha yüksek performans göstermişlerdir. İvesi kuzuları doğan kuzu sayısında melez kuzulardan, sütten kesim ağırlığında ise Tuj kuzularından daha yüksek bir performans göstermişlerdir. Tuj kuzuları sütten kesim (19.5 kg), 90.gün ağırlığında (20.9 kg), günlük canlı ağırlık artışında (sütten kesim öncesi ve 90. günde) diğer genotiplerden daha yüksek performans göstermişlerdir. Bu ırkı melez ve İvesi kuzuları izlemiştir. Çeşitli dönemlerdeki yaşama gücü özellikleri bakımından genotipler arasında istatistik olarak önemli bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The reproductive, growth and survival traits of 22 Awassi x Tushin crossbred lambs, 9 purebred Tushin lambs and 134 purebred Awassi lambs, raised at Atatürk University Agricultural Research and Application Farm, were studied in this research. In reproductive traits per ewes mated ; Awassi x Tushin crossbred lambs have shown a higher performance in terms of pregnant ewes, bora ewes and number of lambs weaning, altough Tushin lambs had a higher performance in number of lambs born. The performance of Awassi lambs, releated to reproductive properties per ewes mated, were found lower than other two genotypes. In reproductive traits per ewes born; Awassi x Tushin lambs have shown a higher performance in terms of weaning weight, Tushin lambs had a higher performance in number of lambs bom and lambs weaning. Awassi lambs have shown a higher performance in terms of number of lambs born than crossbred lambs and have shown a higher performance at weaning weight than Tushin lambs. Tushin lambs had a higher performance at weaning weight (19.5 kg), at 90 th-day weight (20.9 kg), at daily live weight gains (pre- weaning and 90 th-day) than other genotypes. The crossbred and Awassi lambs followed up Tushin lambs. There wasn't significant difference in survival properties between genotypes.