Acil servislerde ağrı şikayeti olan olguların yönetiminin ve yapılan uygulamaların değerlendirilmesi
Evaluation of the management and applications of cases with pain complaints in emergency departments
- Tez No: 836452
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Ağrı, acil servislere (AS) yapılan en sık başvuru nedenlerinden olup hastaların %80'inde mevcuttur. Ağrı, nosisepsiyon ile elde edilen verinin, beyindeki tecrübeler ile işlenerek ortaya çıkardığı kötü duygu durumdur. Ülkemizde ağrı şikayeti olan hastaların yönetimi için henüz standart bir prosedür geliştirilmemiştir. Ağrı yönetimi için hastalığın türü ve bireysel özellikler ön planda yer almaktadır. Bu çalışmada, acil serviste çalışan hekimlerin ağrı yönetimi ve yaklaşımları üzerine özelliklerini araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulundan alınan izin sonrası, prospektif olarak Hatay ili içerisindeki hastanelerde ve altı büyük kentteki Acil Tıp kliniklerinde çalışan hekimlere yapılan anketlegerçekleştirildi. Ankette hekimlerin mesleki durumları, demografik verileri, ağrı şikâyeti olan hastaya yaklaşımı ve yönetimleri ile ilgili 32 soru soruldu. Veriler SPSS 22 versiyonuna işlenerek değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya Acil Tıp Uzmanı (ATU), Acil Tıp Asistanı (ATA) ve Pratisyen Hekim (PH) olarak 273 kişi katıldı. Çalışmaya katılan katılımcıların %37,4'ü (n=102) ağrı skalası kullanırken, %42,5'i (n=116) taburculukta rutin olarak ağrı skalası kullanmakta idi. Çalışmada baş ağrısı, bel ağrısı, ekstremite ağrısı, dismenore için ilk tercih edilen analjezik ajan non-steroid anti inflamatuar ilaçlardı. Yanık hastalarında ise asetaminofen (n=122) ve fentanil (n=52) tercih edilen ilaçlardı. ATU ve ATA'ların karın ağrısında ve yanık hastalarında PH grubuna göre daha sık fentanil tercih ettiği saptandı (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Introduction: Pain is one of the most common reasons for admission to emergency services and is present in 80% of patients. Pain is a bad emotional state that the data obtained by nociception is processed by the experiences in the brain. In our country, a standard procedure has not yet been developed for the management of patients with pain complaints. The type of disease and individual characteristics are at the forefront for pain management. In this study, we planned to investigate the characteristics of physicians working in the emergency department on pain management and approaches. MaterialsandMethods: This study was carried out after obtaining permission from the Ethics Committee of Hatay Mustafa Kemal University Faculty of Medicine, after a prospective survey of physicians working in hospitals in Hatay province and Emergency Medicine clinics in six big cities. In the questionnaire, 32 questions were asked about physicians' professional status, demographic data, approach to patients with pain complaints and their management. The data were evaluated by processing into SPSS version 22. Results: 273 people as Emergency Medicine Specialist (ATU), Emergency Medicine Assistant (ATA) and General Practitioner (PH) participated in the study. While 37.4% (n=102) of the participants in the study were using a pain scale, 42.5% (n=116) were using a pain scale routinely at discharge. In the study, non-steroidal anti-inflammatory drugs were the first choice analgesic agents for headache, low back pain, extremity pain, and dysmenorrhea. Acetaminophen (n=122) and fentanyl (n=52) were the drugs of choice in burn patients. It was determined that ATU and ATAs preferred fentanyl more frequently in abdominal pain and burn patients compared to the PH group. .(p=0.001).