Çocuk acil servisine başvuran adolesan dönem çocukların hastalık dağılım profillerinin değerlendirilmesi
The evaluation of disease distribution profiles of adolescents admitted to pediatric emergency department
  1. Tez No: 598634
  2. Yazar: PINAR MACANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER GEMALMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
“Çocuk acil servisine başvuran adolesan dönem çocukların hastalık dağılım profillerinin değerlendirilmesi”Giriş ve Amaç: Adolesan dönem, hızlı büyümenin son evresi olup, cinsel ve psikososyal gelişim tamamlandığı ve çocukluktan erişkinliğe geçiş evresidir. Travma, cinayet, intihar sık karşılaşılan adolesan dönem mortalite nedenleri olmakla; gelişmekte olan ülkelerde istenmeyen gebelik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, alkol ve madde kullanımının istenmeyen düzeyde olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı çocuk acil servisine başvuran adolesan dönem çocukların hastalık dağılım profillerinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Method: Tek merkezli ve retrospektif olarak tasarlanan çalışmaya, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Polikliniğine 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında başvuran 3807 adolesan hastadan sırasıyla her üç hastadan biri seçilerek 1269 hasta dahil edildi. Veriler SPSS Paket Program 20.0 sürümü ile analiz edildi. Bulgular: Olguların %57,1'inin kız, %43'ünün erkek olduğu, %61,1'inin şehir merkezinde yaşadığı ve kızlarda ve erkeklerde yaş ortalamasının, sırasıyla 13,5 ± 2,29 yıl ve 13 ± 2,25 yıl olduğu tespit edildi. Elde edilen bulgular tanılar sistemlere göre gruplandırıldığında, en sık olarak, sırasıyla, üst solunum yolu enfeksiyonu, genitoüriner sistem hastalıkları ve gastrointestinal sistem hastalarının yer aldığı, üst solunum yolu enfeksiyonunun her iki cinsiyette de en sık konulan tanı olduğu ve en sık başvuru şikayetinin her iki cinsiyette de karın ağrısı olduğu bulundu. Başvuru semptomları sistemlere göre gruplandırıldığında, en sık olarak, sırasıyla, gastrointestinal sistem semptomları, solunum sistemi semptomları ve nörolojik/psikiyatrik sistem semptomları yer aldığı belirlendi. Olguların %49'unun ise herhangi bir ağrı şikayeti ile başvurduğu tespit edildi (p=0,000). Mevsimlere göre başvurular incelendiğinde en sık oranda kış döneminde başvuru olduğu (p=0.008), hastaların %48,3'üne medikal tedavi planlanırken, %26'sına acil serviste müdahale yapıldığı ve %14,9'una servis yatışı verildi belirlendi. Tetkik durumunun cinsiyete göre dağılımında, kız hastalardan daha fazla tetkik istendiği ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu (p=0,011). Hastaların konsültasyon isteme durumu, sevk edilme durumunun ve servise yatışın cinsiyete göre dağılımı incelendiğinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Tanı konulmayan 398 olgu (%31,4) tespit edildi. Tanı konan ve konmayan olgular cinsiyet, ağrı semptomu ile başvurma, konsültasyon isteme ve servise yatış durumlarına göre değerlendirildiğinde ağrı sikayeti ile gelenlerde tanı konma oranının anlamlı olarak daha düşük olduğu tespit edildi (p=0,000). Tanı konmayan olgulardan daha fazla konsültasyon istendiği (p=0,002) ve servislere daha az yatırıldığı belirlendi (p=0,027). Tanı konanlar ve konmayanlar arasında cinsiyet açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmedi (p=0,492). Sonuç: Sonuç olarak, yapılan bu güncel çalışmada, adolesan olguların çoğunluğunun üst solunum yolu enfeksiyonu ile en fazla kış aylarında başvurduğu ve kız çocuklarının daha fazla oranda başvurduğu tespit edildi. Genel olarak değerlendirildiğinde; acil servisin sıklıkla acil vakalardan çok genel poliklinik hastalarının başvurduğu belirlendi. Olguların acil servise ulaşımının kolay olması, oluşan sağlık sorunlarında ailelerin hızlı ve tatmin edici sonuç alma isteklerinin olması nedeniyle uygun olmayan başvurularının olduğu tespit edildi. Acil servislerin ciddi vakalar dışında normal poliklinik hastaları tarafından meşgul edilmesinin önlenmesi için birinci basamak sağlık hizmetleri ve diğer basamaklardaki çocuk polikliniklerinin yeterli hizmet vermesi sağlanmalıdır. Ayrıca ebeveynlere çocuklarda sık karşılaşılan sağlık sorunlarıyla ve izleyecekleri yol ile ilgili eğitimlerin verilmesi çocuk acil servislerinin daha uygun kullanılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Disease Distribution Profiles of Adolescents Admitted to Pediatric Emergency Department Introduction and Objective: The adolescent period is the final stage of rapid growth that represents the completion of sexual and psychosocial development and the transition from childhood to adulthood. Trauma, murder and suicide are common causes of adolescent mortality and it is noted that rates of unintended pregnancy, sexually transmitted infections, alcohol and substance use have reached undesirable levels in developing countries. The aim of this study is to evaluate the disease distribution profiles of adolescents admitted to the department of pediatric emergency. Material and Method: The sample of the single-center retrospective study consisted of 1,269 adolescent patients among 3807, selected one of three, who applied to Adnan Menderes University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Emergency between 1 January 2017 and 31 December 2017. The data were analyzed using SPSS 20.0. Results: It was determined that 57.1% of the cases were girls and 43% were boys, 61.1% lived in the urban center and the mean age of the girls and boys was 13.5 ± 2.29 and 13 ± 2.25 years, respectively. The findings were grouped according to the systems and it was found that upper respiratory tract infections, genitourinary tract infections and gastrointestinal infections were the most common diagnoses in both groups, respectively, and the most frequent complaint of admission was abdominal pain. When the symptoms were grouped according to the systems, the most frequent and common ones were determined as gastrointestinal tract symptoms, respiratory system symptoms and neurological/psychiatric system symptoms, respectively. It was determined that 49% of the cases admitted with an ordinary complaint of pain (p=0,000). It was also found that admissions were mostly made during the winter period (p=0.008) when they were examined according to the seasons, 48.3% of the patients were decided to receive medical treatment, 26% were treated at the emergency room and 14.9% were hospitalized. It was found in the distribution of the examination status by gender that female patients were requested more examinations and the difference was statistically significant (p=0,011). When the distribution of patients requesting consultation and their referral and hospitalization status by gender were examined, no statistically significant relationship was found (p>0.05). 398 of undiagnosed cases (31.4%) were noted. When diagnosed and undiagnosed cases were evaluated according to gender, admissions due to pain, consultation request and hospitalization, it was determined that the rate of diagnosis was significantly lower in those who admitted due to pain complaints (p=0.000). It was noted that more consultation was requested from undiagnosed cases (p=0.002) and the rate of their hospitalization was lower (p=0.027). No significant difference was found between those diagnosed and not diagnosed according to their gender (p=0.492). Conclusion: Consequently, it was found in this current study that the majority of adolescent cases mostly admitted with upper respiratory tract infections during the winter months and the admission rate was higher in girls. When it was generally evaluated, emergency department was found to be frequently admitted by general outpatient patients rather than emergency cases. It was determined that certain cases were not suitable due to the easy access to the emergency room and the desire of families to get quick and satisfactory results in health problems. Primary health care services and pediatric outpatient clinics in other steps should be provided adequate service in order to prevent emergency services from being engaged by regular outpatients other than serious cases. In addition, providing training for patients about frequent health problems in children and the way they should follow will prevent non-urgent emergency department usage.