19-20. yüzyıl İstanbul saray, köşk ve kasırlarının cephelerinde çelenk ve girland motifleri
Wreath and garland motifs on the facades of 19-20 century Istanbul palaces, mansions and pavilions
  1. Tez No: 836453
  2. Yazar: DENİZ ERENAY DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ÖZGÜR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Girland, iki ya da daha fazla nokta üzerine çiçek, dal, sarmaşık, yaprak ve meyve gibi unsurların birlikte kullanılarak, nesnelerin verdiği ağırlık sonucunda yay şeklinde bir forma sahip olan süsleme unsurudur. Çelenk ise yaprak, dal ve çiçeklerin düzenlenerek iki ucunun birleştirilmesi sonucu halka şeklinde bir form kazanan süslemedir. Girland ve çelenk motifleri, Antik Yunan ve Roma sanatında ölü kültüyle ilgili olup lahit ve sunaklarda kullanılmıştır. Ayrıca duvar resimleri, seramik kapların yüzeylerinde görülen girland ve çelenk motifleri daha sonra yapıların cephelerinde de karşımıza çıkmaktadır. Girland ve çelenk motiflerinin Türk süsleme sanatlarında kullanımı 18. yüzyıl sonları Osmanlı'nın Batılılaşma dönemi itibariyle başlamıştır. Mimari süsleme unsurları arasında yer alan çelenk ve girland motiflerinin en etkin örnekleri başkent İstanbul'da ortaya konulmuştur. Bu çalışmada çelenk ve girland motiflerinin saray, köşk ve kasırların cephelerinde kullanımına yer verilmiştir. Tezimizde Batılılaşma dönemindeki saray, köşk ve kasırların cephelerindeki süslemelerin gelişim süreci incelenmiş çizim ve fotoğraflarla çalışma desteklenip süsleme unsurları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Garland is an ornamental element that has an arc-shaped form as a result of the weight given by objects, using elements such as flowers, branches, ivy, leaves and fruits together on two or more points. Wreath, on the other hand, is an ornament that gains a ring-shaped form as a result of the arrangement of leaves, branches and flowers and combining the two ends. Garland and wreath motifs are related to the cult of dead in Ancient Greek and Roman art and were used in sarcophagi and altars. In addition, fresco, garland and wreath motifs seen on the surfaces of ceramic containers appear on the facades of the buildings. The use of garland and wreath motifs in Turkish ornamental arts began in the late 18th century as of the Westernization period of the Ottoman Empire. The most effective examples of wreath and girland motifs, which are among the elements of architectural decoration, have been revealed in the capital Istanbul. In this study, the use of wreath and garland motifs on the facades of palace, mansion and pavilions is included. In our thesis, the development process of decorations on the facades of palace, mansion and pavilion during the Westernization period was examined, and the work with drawings and photographs was supported and the decoration elements were evaluated.