Yoğun bakımda COVİD 19 tanılı hastalara bakım veren hemşirelerin iş doyumunu etkileyen faktörler
Factors affecting the job satisfaction of nurses caring for patients with COVİD 19 diagnosis in intensive care
- Tez No: 836482
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YILDIRIM USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, yoğun bakım ünitelerinde yatan COVID 19 tanılı hastalara bakım veren hemşirelerin iş doyumunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kesitsel ve ilişkisel türdedir. Çalışmanın evrenini iki kamu ve bir üniversite hastanesinin COVID 19 tanılı hastalara bakım verilen yoğun bakım ünitelerindeki tüm hemşireler, örneklemini ise araştırmaya dahil olma kriterlerini karşılayanlar oluşturmuştur. Örneklem sayısı güç analizi ile 275 olarak belirlenmiş olup 275 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu, Minnesota İş Doyum Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği ile elde edilmiştir. Katılımcıların %72,4'ü kadın, %45,1'i 26-35 yaş aralığında, %61,8'i lisans mezunu ve %55,3'ü evlidir. Katılımcılardan %69,5'i ekonomik durum algısını“Orta”olarak belirtirken, %58,9'u COVID 19 tanılı hastaya bakım verme korkusunun olmadığını, %54,9'u ise COVID 19 ile yaşama endişesinin bulunmadığını ifade etmiştir. Katılımcıların iş doyumlarını en çok etkileyen faktör“Ücret”(%54,2), en az etkileyen faktör ise“Kurumusal Kimlik”(%5,5)' tir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the factors affecting the job satisfaction of nurses who care for patients with COVID 19 in intensive care units. The research is cross-sectional and relational. The universe of the study consisted of all nurses in the intensive care units of two public hospitals and one university hospital, where patients with a diagnosis of COVID 19 were cared for, and the sample consisted of those who met the criteria for inclusion in the study. The number of samples was determined as 275 by power analysis and it was carried out with 275 participants. Data were obtained with Nurse Descriptive Information Form, Minnesota Job Satisfaction Scale, Maslach Burnout Scale and Nursing Professional Commitment Scale. 72.4% of the participants are women, 45.1% are between the ages of 26-35, 61.8% are undergraduate graduates and 55.3% are married. While 69.5% of the participants stated their perception of the economic situation as“Medium”, 58.9% stated that they had no fear of caring for a patient with a diagnosis of COVID 19, and 54.9% stated that they did not have any fear of living with COVID 19. The factor that affects the job satisfaction of the participants the most is“Wage”(54.2%), and the factor that affects the least is“Corporate Identity”(5.5%).