COVID-19 olan hastalara bakım veren hemşirelerin deneyimlerinin ve biyo-psikososyal açıdan nasıl etkilendiklerinin incelenmesi
Exami̇ni̇ng the experi̇ences of nurses WHO care for pati̇ents di̇agnosed wi̇th COVID-19 and HOW they are affected bi̇o-psychosoci̇ally
- Tez No: 717922
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU AKGÜN ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, covid-19 olan bireylere bakım veren hemşirelerin deneyimlerinin ve biyo-psikososyal açıdan nasıl etkilendiklerinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve niteliksel tipte bir araştırmadır. Çalışmanın evrenini, Ankara'da özel bir hastanede covid-19 tanısı alan hastalara bakım veren yoğun bakım servisinde ve covid servisinde çalışan 30 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini veri doygunluğu doğrultusunda amaçlı örneklem yöntemiyle seçilen ve görüşmeyi kabul eden 15 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, Katılımcılar Sosyo-Demografik Bilgi Formunu doldurduktan sonra Yarı-Yapılandırılmış Form kullanılarak yapılan bireysel görüşmeler ses kayıt cihazı ile kayıt edilmiştir. Görüşmeler araştırmacılar tarafından yürütülmüştür. Görüşmeler gelen yanıtların tekrarlanmaya başladığı, yeni bilgi ve kavramların gelmediği noktaya kadar sürdürülmüş ve 15 hemşire ile tamamlanmıştır. Görüşmeler ortalama 40 dakika sürmüştür. Verilerin analizinde içerik analiz yöntemi yöntemi kullanılmış ve uzman görüşü alınmıştır. Veri analizi sonucunda covid-19 olan hastalara bakım veren hemşirelerin deneyimleri ve biyo-psikososyal açıdan nasıl etkilendikleri, güçlükler ve güçlenme olmak üzere 2 tema, bu temaların altında 6 alt tema ve 15 kategori belirlenmiştir. Belirlenen temalar güçlükler ve güçlenme temalarıdır. Araştırma kapsamında görüşülen hemşirelerin covid-19 tanısı alan hasta bakımında, birçok güçlük yaşadıkları ve olumlu-olumsuz duygular hissettikleri, kullandıkları kişisel koruyucu ekipmanlarla ilgili sorunlar yaşadıkları, fiziksel gereksinimleri gideremediklerini, KKE kullanımına bağlı cilt problemleri yaşadıklarını belirtmişlerdir. Hemşireler covid-19 hastasına bakım vermenin aile içi ilişkilerinde bozulmalar yarattığını, toplum tarafından, kurum içindeki meslektaşları tarafından ve aile bireyleri tarafından dışlanmaya maruz kaldıklarını belirtmişlerdir. Son olarak covid-19 tanısı alan hastalara bakım vermenin sosyal çevresiyle olan ilişkilerinde bozulmalar meydana getirdiğini belirtmişlerdir. Araştırmamıza katılan hemşireler tüm bu yaşanan zorluklara rağmen covid-19 olan hastaya bakım vermenin ve pandemi sürecinde yer almanın onlarda meslek doyumunu arttırdığını ifade etmişlerdir. Kendilerini önemli değerli hissettiklerini ve gurur duyduklarını belirtmişlerdir. Pandemi döneminde çalışmanın kendilerinde birçok konuda farkındalık yarattığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research was planned to examine the experiences of nurses who care for individuals diagnosed with covid-19 and how they are affected bio-psychosocially. The research is a descriptive and qualitative type of research. The universe of the study consists of 30 nurses working in the intensive care unit and the covid service providing care to patients diagnosed with covid-19 in a private hospital in Ankara. The sample of the study consisted of 15 nurses who were selected by purposive sampling method in line with data saturation and accepted the interview. In data collection, after the participants filled out the Socio-Demographic Information Form, the individual interviews using the Semi-Structured Form were recorded with a voice recorder. The interviews were conducted by the researchers. The interviews were continued until the replies started to be repeated and new information and concepts did not come, and were completed with 15 nurses. The interviews lasted an average of 40 minutes. Content analysis method was used in the analysis of the data and expert opinion was taken. As a result of the data analysis, the experiences of the nurses who care for the patients diagnosed with covid-19 and how they are affected in terms of bio-psychosocial aspects, difficulties and empowerment, 6 sub-themes and 15 categories were determined under these themes. The identified themes are challenges and empowerment. The nurses interviewed within the scope of the research stated that they had many difficulties and felt positive and negative emotions in the care of patients diagnosed with covid-19, they had problems with the personal protective equipment they used, they could not meet their physical needs, and they experienced skin problems due to the use of PPE. Nurses stated that caring for covid-19 patients caused deterioration in their family relations, and they were exposed to exclusion by the society, their colleagues in the institution, and family members. Finally, they stated that providing care to patients diagnosed with covid-19 caused deterioration in their relations with their social environment. The nurses participating in our research stated that despite all these difficulties, providing care to the patient diagnosed with covid-19 and being involved in the pandemic process increased their job satisfaction. They stated that they felt important, valuable and proud. They stated that working during the pandemic period created awareness on many issues.