Domuz ayrığı (Dactylis glomerata l.) populasyonlarında bazı enzimler yönünden varyasyonların belirlenmesi
Determination of variations in sone enzymen in orchardgrass (Dactylis glomerata l.) populations
  1. Tez No: 83649
  2. Yazar: MERYEM KANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM SAĞSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Erzurum iline ait dört farklı lokasyondan toplanan (Oltu, Olur, Uzundere ve Ulubağ) yabani domuz ayrığı {Dactylis glomerata L.) bitkilerinde populasyon içi ve populasyon arası varyasyonu belirlemek amacıyla peroksidaz, polifenol oksidaz ve malat dehidrogenaz enzimleri kullanılarak elektroforetik analizler yapılmıştır. Araştırmada Dactylis glomerata populasyonlarımn çalışılan üç enzim sistemi için oluşturdukları bantlar ve bu bantların Rf değerleri dikkate alınarak değerlendirme yapılmıştır. Araştırma sonucunda dört doğal populasyondan toplanan bitkilerin populasyon içi ve populasyonlar asası oluşturdukları aynı molekül ağırlığına sahip ortak ve farklı bantlar, çalışılan enzim sistemlerinin Dactylis glomerata bitkisinde populasyon içi ve populasyonlar arası varyasyonu ortaya koymada etkin bir yol olduğu düşünülmüştür. Bu yöntemle domuz ayrığı gibi çok yıllık bitkilerde melez ve kendilenmiş bitkilerin ayrımı kısa sürede gerçekleştirilebileceğinden, bu uygulama ıslah programlarının süresinin kısaltılmasında önemli bir etkiye sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The wild orchardgrass has been collected four different locations (Oltu, Olur, Uzundere and Ulubağ) of Erzurum. In this plants, electrophoretic analyses were done to investigate variations within and among populations using peroxidase, polyphenol oxidase and malate dehydrogenase enzymes. In the research, an evaluation was done considering bands and Rf values of the bands for three enzyme system studied belonging to Dactylis glomerate populations. In conclusion, in view of many similar and different bands formed in this study four natural populations of Dactylis glomerata were thought to be determined of genetically variability within and among populations. Since identification of hybrid and inbred lines was possible by this method in perannual crops such as orchardgrass, it can be an important tool in order to shorten the period in breeding programmes.