Bileşenleri Tribonacci hibrid sayıları olan hibrid sayıları ve bazı özellikleri
Hybrid numbers whose components are Tribonacci hybrid numbers and some properties
- Tez No: 836493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH POLATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tezin amacı, gerekli önbilgileri verdikten sonra literatürde var olan temel kavramları ve sonuçları kullanarak bileşenleri tribonacci hibrid sayıları olan hibrid sayılarını tanımlamak ve çeşitli kombinatorik özelliklerini incelemektir. Bu çalışma toplamda beş bölümden oluşmaktadır. Bu tezin ilk bölümünde, tezin amacından ve literatür özetinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, bu teze temel teşkil edecek tanımlar ve temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, genelleştirilmiş hibrid tribonacci dizisiyle ilgili temel özelliklerden ve sonuçlardan söz edilmiştir. Dördüncü bölümde, bileşenleri tribonacci hibrid sayıları olan hibrid sayıları tanıtılmış ve temel kombinatorik özellikleri incelenmiştir. Beşinci bölümde ise sonuçlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to define hybrid numbers whose components are tribonacci hybrid numbers and to examine their various combinatoric properties by using the basic concepts and results available in the literature after giving the necessary preliminary information. This study consists of five chapters in total. In the first chapter of this thesis, the aim of the thesis and the literature summary are mentioned. In the second chapter, definitions and basic concepts that will form the basis of this thesis are given. In the third chapter, the fundamental properties and results about the generalized hybrid tribonacci sequence are mentioned. In the fourth chapter, hybrid numbers whose components are tribonacci hybrid numbers are introduced and their fundamental combinatorial properties are examined. In the fifth chapter, the results and suggestions are presented.