Cicero'nun Cumhuriyet hakkındaki düşünceleri
Cicero's thoughts about the Republic
- Tez No: 836492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE AKÇA ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Roma bir medeniyet olarak, hem siyasi hem de kültürel anlamda dünya mirasına büyük katkılar sağlamıştır. Yüzyıllarca Akdeniz havzasında ve kıta aşırı hüküm süren Roma, dünya siyasetine ve dünya siyaset kültürüne yapmış olduğu katkılar, günümüzde dahi devam etmektedir. Bunun yanı sıra Roma'nın yetiştirmiş olduğu tarihçiler, siyasi düşünürlerin yazmış olduğu eserlerin bir çoğu günümüze kadar gelemese de, ulaşabildiğimiz eserler, geçmişte olanları anlamamızı sağlarken, geleceğimize de ışık tutmaktadır. Bunlardan bazıları Roma'nın cumhuriyet döneminin önemli siyasi düşünürlerinden Marcus Tullius Cicero'nun (M.Ö. 106-43) eserleridir. Teorik bilgiler ve siyasi düşüncelerinin yanı sıra pratik siyasette edinmiş olduğu tecrübeler Cicero'yu tarihteki çok yönlü, en önemli siyasetçilerden biri haline getirmiştir. Bu araştırma, Cicero'nun Cumhuriyet hakkındaki görüş ve düşüncelerini ayrıntılı bir şekilde incelemektedir. Bunu yaparken de, ABD'deki 6 Ocak Olaylarını bu açıdan anlamaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
Rome as a civilization has generously contributed to the world's legacy in terms of politics and culture. Throughout centuries, Rome had reigned over the Mediterranean basin across continents and its contributions to the world politics and political culture still last. As well-known, Rome had sheltered many exceptional historians and political thinkers and even though some of their works had not seen our day –those who have, enable us to comprehend the past events and shed light to our future. Among those exceptional works, there are the works, letters and speeches written by Marcus Tullius Cicero (BC 106-43). What is exceptional about Cicero is his involvment in practical politics as senator as well as his emergence as a republican political thinker. This research aims to delve into Cicero's discourse on republic. In doing that, it will adapt a Ciceronian perspective to understand and explain the January 6 incident that took place in the United State after the 2020 elections.