Kimyasal dolgu malzemelerinin karakteristikleri ve kömürün kendiliğinden yanması üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the characteristics of chemical filling materials and the effect on spontaneous combustion of coal
  1. Tez No: 836496
  2. Yazar: CANER TUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ground injections are used for various purposes such as improving the ground to be excavated or made, sealing the water inrush, filling the cavity between the support and the ground. Foam products, which are chemical filling materials, are used in underground coal mining. These types of products also have areas of use such as filling large cracks in goaf and stabilizing goaf, constructing air barriers, and sealing for ventilation requirements, and fighting underground fires by sealing off all entries connected to the fire area. Foam products used as underground cavity filling materials are generally classified into two categories, polyurethane, and phenol, according to their chemical content. Polyurethane-based chemical filling materials cause problems in underground coal mines due to their spontaneous combustion triggering effect and flammability. On the other hand, the effect of phenol-based chemical filling foams on spontaneous combustion of coal is very low especially filling Operations in underground coal mines. In this study, the characteristics of chemical filling foams used in underground coal mining applications and their effects on spontaneous combustion of coal were investigated.
Özet (Çeviri)
Enjeksiyon kimyasalları, kazı yapılacak ya da yapılmış kaya kütlesini iyileştirmek, su gelirini kesmek, tahkimat elemanları ile yan kayaç arasındaki boşlukları doldurmak, gibi çeşitli amaçlarla kullanılmaktadırlar. Yeraltı kömür madenciliğinde kimyasal dolgu malzemeleri olan köpük ürünleri kullanılmaktadır. Bu tip malzemelerin göçükte oluşan büyük çatlakların doldurulması ile göçük stabilizasyonu, havalandırma yönetimi için gerekli olan hava kapılarının yapılması ve sızdırmazlığın sağlanması ve yangınla mücadele uygulamalarında yangınla oksijenin bağlantısını kesmek için hava geçirmez yangın barajlarının yapımı gibi kullanım alanları da mevcuttur. Yeraltında kimyasal dolgu malzemesi olarak kullanılan köpük ürünleri kimyasal içeriklerine göre genellikle poliüretan ve fenol olmak üzere iki kategoride sınıflandırılmaktadır. Poliüretan bazlı kimyasal dolgu malzemeleri yeraltı kömür madenlerinde yapılan uygulamalarda kendiliğinden yanmayı tetikleyici etkisinden ve yanıcı özelliğinden dolayı problem oluşturmaktadır. Diğer taraftan fenol bazlı kimyasal dolgu köpükleri özellikle yeraltı kömür madenlerinde yapılan uygulamalarda kömürün kendiliğinden yanmasına olan etkisinin oldukça sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada yeraltı kömür madenciliğinde kullanılmakta olan kimyasal dolgu malzemelerinin karakteristikleri ve kömürün kendiliğinden yanması üzerindeki etkiler incelenmiştir.