Genelleştirilmiş Fibonacci polinomlarının bazı özellikleri
Some properties of generalized Fibonacci polynomials
  1. Tez No: 836495
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZMADEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN KIZILATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Genelleştirilmiş Fibonacci polinomları için bazı özelliklerin verildiği bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tez konusunun tarihçesi ve bu konudaki çalışmalardan bahsedilecektir. İkinci bölümde Fibonacci sayı dizileri ve bu sayı dizilerini içeren polinomların temel tanımları ile teoremlerin ispatında kullanılacak bazı özellikler verilecektir. Üçüncü bölümde çalışmamızın temel makalesinden yararlanarak; Fibonacci sayıları, Lucas sayıları, birinci ve ikinci eşit Stirling sayıları ile altın oran için bazı eşitlikler verilecektir. Dördüncü bölümde ise üçüncü bölümde verdiğimiz sonuçlar, polinomlara uygulanarak daha da genelleştirilecektir. Dolayısıyla elde ettiğimiz sonuçlar bu polinomların özel durumları olan birçok polinom ve sayılar içinde kolayca elde edilecektir. Ayrıca bu polinomlar ile birinci çeşit ve ikinci çeşit Stirling polinomları arasındaki bazı eşitliklerde elde edilecektir. Beşinci bölümde bu çalışmadan elde ettiğimiz sonuçlardan bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis, in which some properties are given for generalized Fibonacci polynomials, consists of five chapters. In the first part, the history of the thesis subject and the studies on this subject will be mentioned. In the second chapter, Fibonacci number sequences and basic definitions of polynomials containing these number sequences and some properties to be used in the proof of theorems will be given. In the third part, making use of the main article of our study; Some equations will be given for Fibonacci numbers, Lucas numbers, Stirling numbers of the first and second kind, and the golden ratio. In the fourth chapter, the results we gave in the third chapter will be further generalized by applying them to polynomials. Therefore, our results will be easily obtained in many polynomials and numbers, which are special cases of these polynomials. In addition, some identities between these polynomials and Stirling polynomials of the first and second order will be obtained. In the fifth chapter, the results obtained from this study will be mentioned.