Türk dünyası masallarında bağışçı
Donor in Turkish world tales
- Tez No: 836497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Türk masallardaki bağışçıyı konu alan bu çalışmada yapısal yöntem kullanılmıştır. Bağışçı anlatının başında kahramanın karşısına çıkan onu test eden ve test sonucunda kahramanın eylemlerinin sonucunda bir nesne ya da yol gösterme yoluyla ödüllendiren yardımcı kahramandır. Bağışçıların kahramana bahşettiği şeyler sonucunda anlatının akışı değişmekte ve anlatının devamında kahraman karşısına çıkan engeller ile baş ederken işine yarayacak olan“şey”ne ise onu vermektedir. Bu en küçük birimin oluşturduğu geleneksel model arketipsel olarak incelenmiştir. Çalışmada Altay, Azerbaycan, Başkurt, Gagauz, Hakas, Kazak, Kazan Tatar, Kırgız, Özbek, Uygur, Tıva, Türkiye ve Yakut sahalarındaki sihirli masallar incelenmiştir. Bu sahalardan derlenen masallardaki bağışçı, kahraman ile bağışçının karşılaştığı mekân ve zaman, bağışlanma nedeni, son olarak da bağışladığı nesne incelenmiştir. Türk toplumunun yapısında yardımlaşma ve dayanışma önemli bir rol oynamaktadır. Türk toplumunda olduğu gibi Türk halk anlatmalarında da yardımlaşmanın sık sık karşılaşıldığı görülmektedir. Masallarda kahramanın tek başına bir amaca ulaşmadığını, yardımcılar sayesinde başarı elde ettiği söylenebilir. Bu yardım kahramanın çabalarına, eylemlerine ve amacına göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study on the donor in Turkish fairy tales, the structural method was used. The donor is a helper hero who appears before the hero at the beginning of the narrative, tests him and rewards him with an object or guidance as a result of the hero's actions as a result of the test. The flow of the narrative changes as a result of the things the donors bestow on the protagonist, and in the continuation of the narrative, the protagonist gives the“thing”that will be useful to the protagonist in dealing with the obstacles he/she faces. The traditional model formed by this smallest unit is analysed archetypically. In the study, magic tales in Altai, Azerbaijan, Bashkir, Gagauz, Khakas, Kazakh, Kazan Tatar, Kyrgyz, Uzbek, Uyghur, Tıva, Turkey and Yakut fields were analysed. In the tales compiled from these fields, the donor, the place and time where the hero and the donor meet, the reason for forgiveness, and finally the object donated were analysed. Helping and solidarity play an important role in the structure of Turkish society. As in Turkish society, it is seen that cooperation is frequently encountered in Turkish folk narratives. In fairy tales, it can be said that the protagonist does not achieve a goal alone, but achieves success thanks to helpers. This help varies according to the hero's efforts, actions and purpose.