Hatay ili birinci basamağa başvuran 18-70 yaş arası kadınların serviks kanseri ve hpv aşısı hakkında bilgi, tutum ve davranışları
Information, attitudes and behaviors about cevix cancer and hpv vaccine of 18-70 years old women applying to primary care in Hatay province
- Tez No: 836499
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN YENGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu araştırmada, birinci basamağa başvuran 18-70 yaş arası kadınların serviks kanseri ve HPV aşısı hakkında bilgi, tutum ve davranış düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı tipte anket çalışmasıdır. Hatay ili, Birinci Basamak Aile Sağlığı Merkezlerine herhangi bir nedenle başvuran, 18-70 yaş arasındaki kadınlara sosyodemografik verileri, Serviks kanseri hakkında bilgi düzeyleri, serviks kanseri, HPV aşısı hakkında bilgi tutum ve davranışlarını değerlendirmek için 69 soruluk anket ve Servikal Kanserin Erken Tanısına İlişkin Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 40 ± 12.15 (18-70) idi. Katılımcıların sadece %39,5'i pap smear testi yaptırmış ve yaş ortancası 43 idi. Pap smear testi konusunda eğitim alan hastaların oranı %35,4, Serviks kanseri konusunda eğitim alan hastaların oranı ise %35,6 olarak bulundu. Katılımcıların sadece %6,2'si HPV aşısı yaptırmış ve yaş ortalaması 27 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the knowledge, attitude and behavior levels of women aged 18-70 years who applied to primary care about cervical cancer and HPV vaccine. Method: It is a cross-sectional descriptive survey study. A 69-question questionnaire and Attitudes on Early Diagnosis of Cervical Cancer were used to evaluate sociodemographic data, knowledge levels about cervical cancer, knowledge attitudes and behaviors about cervical cancer, HPV vaccine to women aged 18-70 years who applied to the Primary Care Family Health Centers in Hatay province for any reason. The scale has been applied. Results: The mean age of the participants was 40 ± 12.15 (18-70). Only 39.5% of the participants had a pap smear test and the median age was 43 years. The rate of patients who received training on Pap smear test was found to be 35.4%, while the rate of patients who received training on cervical cancer was found to be 35.6%. Only 6.2% of the participants had HPV vaccine and the average age was 27 years.