The relationship between smoking and the level of anxiety among doctors working in the hospitals in the Dhi qar region in iraq
Irak'ın dhi qar bölgesindeki hastanelerde çalışan doktorlarda sigara kullanımı ile kaygı düzeyi arasındaki ilişki
- Tez No: 836498
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE SERAP TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tıp doktorları, anksiyete, depresyon ve mesleki tükenmişlik gibi zihinsel bozuklukları yaşama riskini arttıran bir gruptur. Bu duyarlılık, genellikle işlerinde karşılaştıkları yoğun mesleki stres seviyelerine atfedilir. Bazı kişiler tarafından stresi hafifletmek için benimsenen yaygın bir başa çıkma mekanizması olarak sigara içme, doktorların anksiyete düzeyleri ile ilişkisi hala yeterince araştırılmamıştır. Sonuç olarak, sağlık uzmanlarının zihinsel iyi oluşu önemli ölçüde etkilenebilir ve potansiyel psikolojik zorluklara yol açabilir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, Irak'ın Dhi Qar bölgesinde bulunan Alshatra ve Al-Haboubi hastanelerinde çalışan doktorlar arasındaki sigara içme ile anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu ilişkiyi araştırmak için, Dhi Qar öğretim hastanelerinde çalışan doktorlar arasında kesitsel bir anket yapılmıştır. Bu çalışmanın örneklemini 26-56 yaş ve üstü 156 doktor (erkek ve kadın) oluşturmuştur. Sosyodemografik veriler ve Taylor Anksiyete Belirti Ölçeği veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Veriler, Haziran 2022 ile Eylül 2022 tarihleri arasında Dhi Qar vilayetindeki hastanelerde çalışan doktorlardan toplanmıştır. Katılımcıların yaş ve sosyodemografik özellikleri incelenmiş ve katılımcıların %35.9'unun 46 ile 55 yaş arasında olduğu, katılımcıların %44.9'unun yüksek lisans derecesine sahip olduğu, katılımcıların %38.5'inin evde 5-6 kişi yaşadığı, aile aylık gelirine göre %59'unun gelirinin ve giderinin eşit olduğu görülmüştür. Katılımcıların çalışma durumuna göre incelendiğinde, %56.4'ünün sürekli çalışan, %55.8'inin şehir veya metropol alanında çalışan, %87.8'inin sağlık sigortasına sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, katılımcıların sigara içme durumuna göre %63.5'inin hayır yanıtını verdiği; günlük kaç sigara içildiğine göre %63.5'inin sigara içmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Physicians face a heightened risk of experiencing mental disorders, including anxiety, depression, and occupational burnout. This susceptibility is often attributed to the substantial levels of occupational stress they encounter in their work. Smoking is a common coping mechanism adopted by some individuals to alleviate stress, but its association with anxiety levels among doctors remains under-researched. As a consequence, the mental well-being of healthcare practitioners may be significantly affected, leading to potential psychological challenges. Therefore, the aim of the study is to examine the relationship between smoking and anxiety levels among doctors working in the Alshatra and Al-Haboubi hospitals in the Dhi Qar region of Iraq. To investigate this relationship, a cross-sectional survey was conducted among doctors working in Dhi Qar teaching hospitals to find the relationship between smoking and anxiety levels among doctors. The Sample of this study was composed of 156 doctors (Male and Female) between 26-56 years old and above. A sociodemographic data form and The Taylor Manifest Anxiety Scale were used as data collection tools. Data were collected from doctors in hospitals of Dhi Qar province between June 2022 to September 2022. The age socio-demographic characteristics of the participants were examined, and it is seen that 35.9% are between 46 and 55 years old, 44.9% of participants were a master's degree, 38.5% of participants had 5-6 people living in the house, according to family monthly income 59% of them had equal income and expense, the participants regarding their working status was examined, it is seen that 56.4% were permanent, 55.8% of participants were in a city or metropolitan area, 87.8% of participants in health insurance answered yes. In addition, of the participants regarding their smoking status, 63.5% answered no; according to how many cigarettes are smoked per day, 63.5% of them did not smoke.