Erzurum ili hydrozetes (acari, oribatida, hydrozetidae) türleri üzerine sistematik araştırmalar
Systematic investigations on hydrozetes spp. (acari, oribatida, hydrozatidae) of Erzurum province
  1. Tez No: 83653
  2. Yazar: SEÇİL KILIÇ (TOLAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Erzurum ilindeki çeşitli tatlı su habitatlarından toplanan materyal esas alınarak, bu bölgede yaşayan Hydrozetes Berlese,1902 türleri sistematik bakımdan incelenmiştir. Araştırma bölgesinde; H. lacustris (Michael, 1882), H.parisiensis Grandjean, 1948 ve H. thienemanni Strenzke, 1943 türleri tespit edilmiştir. Türkiye faunası için yeni olan bu türlerin ışık ve tarayıcı elektron mikroskobunda incelemeleri yapılarak şekilleri çizilmiş, fotoğrafları çekilmiş, ölçümleri ve istatistik değerlendirmeleri yapılmış ve tanımları gözden geçirilmiştir. Ayrıca, zoocoğrafik yayılışları da verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Systematical features of the Hydrozetes Beriese, 1902 spp. inhabiting in various fresh water habitats in Erzurum province, on the basis of material collected from this area, have been examined. At the research area, H. lacusths ( Michael, 1882), H.parisiensis Grandjean, 1948 and H. thienemanni Strenzke, 1943 have been determined. Under the light and scanning electron microscopies, examinations of these species which are new records for the fauna of Turkey have been done, their figures have been drawn, their photos have been taken, their measurements and statistical evaluation have been made, and their descriptions have been reviewed. In addition, their zoogeographical distributions have also been given.