Endüstriyel atıksular ve termal sulardan iyon değişim yöntemiyle bor giderimi
Boron removing industrial wastewater and thermal water ion exchange method
- Tez No: 83654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP BONCUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bor elementi ve bileşikleri sularda ve toprakta yüksek konsantrasyonlarda bulunduklarında insan ve çevreye zararlı etkilere neden olmaktadırlar. Bu sebeple borun gerek endüstriyel atıksulardan ve gerekse termal sulardan iyon değişimi yöntemi ile giderimi ve bu giderime çeşitli parametrelerin etkileri incelenmiştir. İyon değiştirici reçine olarak spesifik bor reçinesi Amberlite IRA 743 kullanılmıştır. Borun uzaklaştırılmasına katı/sıvı oranı, konsantrasyon, karıştırma hızı ve sıcaklığın etkileri incelenmiştir. Buna göre katı/sıvı oranının artırılması, bor giderimini oldukça etkin bir şekilde artırmaktadır. Karıştırma hızı ve sıcaklığın artırılması ise reaksiyonun ilk dakikalarında giderimi artırırken son dakikalarda fazla etkili olmadıkları gözlenmiştir. Çözelti konsantrasyonunun artışı ise bor giderimini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Boron element and compounds cause harmful effects to human and environment when they exist to high concentration in water and soil. For this reason removing of boron from both industrial wastewater and thermal water by method of ion exchanging and the effects of various parameters to this removing have been investigated. Being the ion exchanging resin, the specific boron resin Amberlite IRA 743 has been used. To the removing of the boron, the effects of the solid/liquid rate, concentration, mixing speed and temperature has been investigated. According to this, the increasing of the solid/liquid rate does quiet effectively increases of removing boron.While the mixing speed and increasing temperature are increasing removing in the early minutes of reaction, it has been observed that these aren't very effective in the last minutes.The increasing of solution concentration has been decreased the removing of boron.