Polis: Modern devletin şiddet tekeli
Police: The Modern state's monopoly on violence
  1. Tez No: 836545
  2. Yazar: RECEP MUSTAFA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Law, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Modern devlet, meşruiyetini toplumsal rızanın sağlanması yoluyla elde etmiştir. Ancak toplumsal rıza tek başına devletin meşruiyetini sağlama yolu olarak görülemez. Modern devletin diğer bir meşruiyet kaynağı şiddet tekeline sahip olmasıdır. Esasında modern devletin elindeki bu şiddet tekeli, onu önceki devlet biçimlerinden ayrılmasında da yardımcı olur. Bu tez, modern devletin oluşum sürecinde zor'un serüvenini temel almakla beraber devletin şiddeti tekelleştirmesinde bir aygıt olarak polisi merkeze almıştır. Bu çerçevede tez, polisin devletin bir aygıtı olarak kullanımını tarihsel süreçte hem devletin kamusal alan üzerindeki yayılımı hem de bu sayede topluma nüfuz etmesini nasıl sağladığını incelemiştir. Nitekim modern devletin kamusal alandaki yayılımına muhalefet olacak tehlikeli sınıf (dangerous class) gibi unsurlar üzerinde meşru şiddet aygıtı olarak polisin kullanımı ve bu durumun oluşturduğu polis-hukuk ilişkisi ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The modern state has achieved its legitimacy through the provision of social consent. However, social consent alone cannot be seen as a way of ensuring the legitimacy of the state. Another source of legitimacy of the modern state is its monopoly of violence. In fact, this monopoly of violence in the hands of the modern state helps to separate it from the previous forms of state. This thesis is based on the adventure of difficult power in the formation process of the modern state, but has centered on the police as a device in the monopolization of violence by the state. In this context, the thesis examines how the use of the police as a device of the state in the historical process has enabled both the expansion of the state over the public sphere and thus the penetration into the society. As a matter of fact, the use of the police as a legitimate device of violence on the elements such as the“dangerous class”which will be opposed to the expansion of the modern state in the public sphere and the relation between the law and the police created by this situation are also examined.