Senfoni orkestralarının birinci keman grubu giriş sınavı repertuvarına yönelik çalışma önerileri
Study recommendations for first violin parts in symphony orchestra auditions
  1. Tez No: 836547
  2. Yazar: NİLGÜN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. SABRİYE BAHAR BİRİCİK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Keman Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez çalışmasında; senfoni orkestralarının sınavlarında icra edilmesi istenilen eserlerin birinci keman partilerine yönelik çalışma önerileri sunulması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle senfoni orkestrası tarihçesinden bahsedilerek, orkestra müzisyenliğinin önemi vurgulanmış; sınav süreci ve işleyişi ele alınmıştır. Sınav repertuvarındaki besteciler ve eserleri ile ilgili veriler ortaya konulmuştur. Tezin sonraki bölümlerinde orkestra partilerini icra ederken pasajlarda kullanılan tekniklerden bahsedilmiş, dikkat edilmesi gereken unsurlar vurgulanmıştır. Senfoni orkestraları birinci keman grubu giriş sınavında çalınması istenen eserler ele alınarak, bu eserlere ait çalışma önerileri detaylı bir şekilde sunulmuştur. Bu çalışmada literatür araştırması yöntemi kullanılmış: daha önce yazılmış tezler, Türkçe – Yabancı kaynaklar ve internette yayımlanmış makalelerden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide comprehensive study recommendations for the first violin parts of compositions required to be performed in symphony orchestra auditions. The study begins by discussing the historical background of symphony orchestras, emphasizing the significance of orchestra musicianship, and delving into the audition process and procedure. Furthermore, sources pertaining to the composers and their respective works included in the audition repertoire are presented. Subsequent sections of the thesis focus on the technical aspects employed while performing orchestra parts, highlighting crucial factors that demand attention. The study addresses the entrance audition for the first violin section of symphony orchestras, offering detailed practice recommendations tailored to the selected repertoire. In this study, literature research method was used, previously written thesis, Turkish and foreign sources and articles published on the internet were used.