İşkoliklik, iş yeri yalnızlığı ve iş stresi arasındaki ilişkilerin analizi: Banka çalışanları üzerine bir araştırma
Analyzing the relationships between workaholism, workplace loneliness and job stress: A study on bank employees
  1. Tez No: 836558
  2. Yazar: AYSUN MARIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, banka çalışanlarının iş yeri yalnızlığı, işkolik ve stres düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Araştırmanın amacı Ankara ilindeki farklı bankalarda görev yapan çalışanların algıladığı iş yeri yalnızlığı ve işkoliklik derecelerinin iş stresi üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu belirlemektir. Araştırmada ayrıca iş yeri yalnızlığının işkoliklik üzerindeki etkisi de araştırılmaktadır. Belirlenen amaç için araştırma verisi, Ankara ilinde bankalarda görev yapmakta olan 306 çalışandan anket yoluyla toplanmıştır. Geçerlilik ve güvenilirlik analizlerinin ardından araştırma hipotezlerini ise çoklu doğrusal regresyon analizi ile test edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, iş yeri yalnızlığının duygusal yalnızlık ve sosyal yalnızlık boyutlarının iş stresini pozitif ve anlamlı olarak etkilediği belirlenmiştir. Benzer şekilde, işkolikliğin aşırı çalışma ve kompulsif çalışma boyutları da iş stresini pozitif ve anlamlı olarak etkilemektedir. Bununla birlikte, analiz bulgularına göre, duygusal yalnızlığın kompulsif çalışmayı arttırıcı ve sosyal yalnızlığın ise aşırı çalışmayı arttırıcı etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between workplace loneliness, workaholism and stress levels of bank employees are examined. The aim of the study is to determine how workplace loneliness and workaholism levels perceived by employees working in different banks in Ankara province have an effect on job stress. The study also investigates the effect of workplace loneliness on workaholism. For this purpose, the research data was collected from 306 employees working in banks in Ankara province through a questionnaire. After validity and reliability analyses, the research hypotheses were tested with multiple linear regression analysis. As a result of the study, it was determined that emotional deprivation and social companionship dimensions of workplace loneliness positively and significantly affect job stress. Similarly, working excessively and working compulsively dimensions of workaholism positively and significantly affect job stress. In addition, according to the analysis findings, emotional deprivation has an increasing effect on working compulsively and social companionship has an increasing effect on working excessively.