Kasaplık piliçlerde asites (Ascites) e asites sendromunu etkileyen bazı faktöler
Some factors affecting ascites and ascites syndrom in broilers
  1. Tez No: 83656
  2. Yazar: ZEYNEP KIZILKALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Asites peritonei boşluklarda (abdominal bölgelerde) açık, sulu, sarımtırak bir sıvının toplanması ile karakterize edilen bir hastalıktır. Tek başına bir hastalık olmaktan ziyade birçok faktör veya hastalığın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir sendromdur. Kapiller damarlarda hidrostatik basıncın artması veya ozmatik basıncın azalması sonucu bu anomalide dokularda onkotik basınç artmakta, lenfatik dolaşım engellenmekte ve nihayet damarlarda tahribat meydana gelmektedir. Bu çalışmada asites sendromu tanımlanmakta, sebep olduğu ekonomik kayıplar yönünden broyler endüstrisindeki önemi ele alınmakta ve hastalığı etkileyen bazı faktörler üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Ascites is a pathological accumulation of a clear, watery, yellow fluid in the peritoneal (abdominal ragion) or in the other potential cavities. The condition is brought about by a high hydrostatic pressure in the capillaries or a low osmotic pressure of the blood. It results in a increase in tissue oncotic pressure, an obstruction in lymphatic circulation and finally the vascular distraction. It is associated with various factors besides high altitude. In this study, the ascites syndrome is described and its importance in broiler industry is evaluated in terms of the economic losses caused by this disease.