Adölesan dönemdeki çocukların hedonik açlık ve depresyon durumları ile bkı arasındaki ilişki
The relationship between hedonic hunger and depression and bmi of children in adolescent period
  1. Tez No: 836584
  2. Yazar: TUTKU AYDOĞAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmanın amacı lise çağındaki adölesanların depresyon ve hedonik açlık durumları ile beden kütle indeksi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmada İstanbul Kağıthane Bil Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 182 gönüllü öğrenciye ulaşılmıştır. Öğrencilere uygulanan ankette demografik bilgiler, fiziksel aktivite düzeyleri, Besin Gücü Ölçeği ve Çocuklar için Depresyon Envanteri yer almaktadır. Besin Gücü Ölçeği, besin mevcudiyeti, besinin tadına bakılması ve besine ulaşılabilirlik olarak üç alt faktörde incelenmiştir. Verileri detaylı analiz etmek için IBM SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Çalışmaya katılanların % 58,2'si kadın, % 41,8'i erkek, %36,8'i 12. Sınıf, %24,8'i 10. Sınıf, %24,7'si 11. sınıfta okurken %23,6'sı 9. sınıfta okuyan katılımcılardan oluşmaktadır. BKI sınıflamasına göre %'16,5'i zayıf, %69,8'i normal, %13,7'si kiloludur. Öğrencilerin %50'si fiziksel aktivite yapmaktadır. Adölesan dönemdeki çocukların BKI düzeyleri ile hedonik açlık (r:0,144, p.05), besin mevcudiyeti (p>.05) ve besinin tadına bakılması (p>.05) seviyeleri arasındaki ilişki anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between depression and hedonic hunger status of high school adolescents and body mass index. In this study, 182 volunteer students studying at Istanbul Kağıthane Bil Anatolian High School were reached. Demographic information, physical activity levels, Nutrient Power Scale and Depression Inventory for Children are included in the questionnaire applied to the students. The Nutrient Power Scale was examined in three sub-factors as food availability, taste of food and accessibility of food. Data analysis was done using IBM SPSS 25.0 program. 58.2% of the participants were female, 41.8% were male, 6.8% were in 12th grade, 24.7% were in 11th grade, and 23.6% were in 9th grade. consists of participants. According to the BMI classification, 16.5% were underweight, 69.8% were normal, and 13.7% were overweight. 50% of the students do physical activity. The relationship between BMI levels of adolescent children and hedonic hunger (r:0.144, p.05), food availability (p>.05) and tasting food (p>.05) levels was not found to be significant.