Palyatif bakım dönemdeki çocuk ve adölesanlara yönelik teknoloji temelli spiritüel bakım programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of a technology-based spiritual care program for children and adolescents in the palliative care period
  1. Tez No: 955181
  2. Yazar: SÜMEYYE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırma kanser tanısı olan palyatif bakım dönemdeki çocuk ve adölesanlara yönelik İnsan Bakım Modeli'ne temellendirilerek oluşturulan teknoloji temelli spiritüel bakım programının etkinliğinin çocukların spiritüel iyi oluşluk, anksiyete ve baş etme durumlarına etkisini değerlendirmeyi amaçlayarak randomize kontrollü bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırma Temmuz 2024-Şubat2025 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin pediatrik onkoloji-hematoloji kliniğinde yürütülmüştür. Araştırmaya 30 çocuk ve adölesan (Girişim grubu=15, Kontrol grubu=15) dahil edilmiştir. Girişim grubunda yer alan çocuk ve adölesanlar beş haftalık spiritüel bakım programına katılmıştır. Programda yer alan modüller haftalık olarak tamamlandıktan sonra çocuk veya adölesanla birebir rehber görüşmeleri yürütülmüştür. Kontrol grubunda yer alan çocuklar rutin bakımlarını almaya devam etmiş, tüm veriler toplandıktan sonra web sitesi çocukların kullanımına açılmıştır. Veriler,“Adölesanlarda Spiritüel İyi-Oluşluluk Ölçeği”,“Beck Anksiyete Ölçeği”,“Pediatrik Kanser Baş Etme Ölçeği”ile toplanmıştır. Elde edilen veriler programın başında (T0), sonunda (T1) ve program bittikten bir ay sonra (T2) toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled trial evaluated the effectiveness of a technology-based spiritual care program developed based on the Human Care Model for children and adolescents with cancer receiving palliative care. Conducted between July 2024 and February 2025 in a university hospital's pediatric oncology-hematology clinic, the study included 30 participants (intervention group = 15, control group = 15). The intervention group received a five-week spiritual care program with weekly modules followed by individual guided counseling sessions. The control group continued to receive routine care, and the program website was made available to them after data collection. Data were collected using the Spiritual Well-being Scale in Adolescents, the Beck Anxiety Inventory, and the Pediatric Cancer Coping Scale. Measurements were taken at baseline (T0), at the end of the program (T1), and one month post-intervention (T2). At baseline, there were no significant differences in total scale scores between groups.