İlköğretim dönemi koklear implantlı çocukların sosyal uyum becerilerinin incelenmesi
Investigation of the social adjustment skills in elementary and secondary school children with cochlear implant
  1. Tez No: 281203
  2. Yazar: ESRA ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN BÖKE BUDAK, DOÇ. DR. ESRA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, ilköğretim dönemi koklear implantlı çocukların sosyal uyum becerilerinin incelenmesini amaçlamıştır. Çalışmanın örneklemi, ilköğretim dönemi tam zamanlı kaynaştırma programına devam eden, 58'i kız, 58'i erkek olmak üzere toplam 116 koklear implant kullanıcısından oluşmuştur. Örneklemi oluşturan çocuklar, tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Örneklemi oluşturan çocukların 62'si Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ünitesi'ne bağlı İşitme ve Konuşma Eğitim Ünitesi'nden danışmanlık hizmeti alan çocuklar arasından, 54'ü özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine devam eden çocuklar arasından seçilmiştir. Araştırmada örneklem grubunun sınıf öğretmenlerine, Polat, F. (2006) tarafından işitme engelli ilköğretim dönemi çocuklarına yönelik Türkçe Standardizasyonu yapılmış, Meadow/Kendall Sosyal ve Duygusal Uyum Ölçeği okul yaşı versiyonu uygulanmıştır (1). Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde Ki-kare, ANOVA çok yönlü varyans analizi, Tukey ve t testleri kullanılmıştır. Sonuçlar alandaki ilgili araştırmalar eşliğinde tartışılmıştır. Sonuçlar orta çocukluk dönemindeki çocukların sosyal uyum beceri skorlarının, erken adölesan dönemdeki çocuklardan daha yüksek olduğunu ve 1-8. sınıf koklear implant kullanıcısı çocuklar arasında en yüksek sosyal uyum beceri puanına sahip çocukların 2. sınıf çocukları olduğu ve en düşük skora sahip çocukların ise 7. Sınıf çocukları olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the social adjustment of elementary and secondary school children with cochlear implant. Sample of this study consists of 58 male, 58 female total 116 children who use cochlear implant. 54 children of the sample are involved into individualized education programs at private special education institutions, 62 children of the sample are observed in Hacettepe University Ear, Nose and Throat Department, Audiology and Speech Pathology Department and all the children in sample are mainstreamed into regular classrooms as well. In this research Meadow/Kendall Social-Emotional Adjustment Inventory school age version, standardized to Turkish by Polat (2001) applied to theacher of children in this study. Results are statistically evaluated with one-way ANOVA, t-test, tukey test and chi kare test and data are discussed through litarature on social adjustment skills of children with cochlear implant. Results show that, the children who is in middle childhood have better social adjustment skills than early adolescent children, the children who implanted before two years old have better academic achievement than implanted after two years old, the children who continue to second grade have the best social adjustment skills between first and eight grade children, seventh grade children have the lowest social adjustment skills in this research.