Ürdün'deki inşaat projesi gecikmelerinin temel nedenleri ve etkilerin araştırılması
Investigation the underlying causes and effects of construction project delays in Jordan
  1. Tez No: 836597
  2. Yazar: DAREEN ALJABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER GİRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ürdün'deki en önemli ekonomik sektörlerden biri inşaat sektörüdür. Ürdün inşaat sektörünü etkileyen en önemli konular zaman ve maliyet aşımlarıdır. Tez çalışmasının temel amacı, Ürdün'ün inşaat projelerindeki gecikmelerin nedenlerini tespit etmek, Ürdün'deki inşaat projelerinin tespit edilmiş gecikme nedenlerine ek yeni nedenler bulmak ve ardından bir gecikmenin projenin maliyetini ve tamamlanma tarihini nasıl etkileyeceğini anlamaktır. Söz konusu hedeflere ulaşmak için öncelikle, Ürdün'deki inşaat projelerinin yürütülmesinde kilit oyuncular belirlemek ve görselleştirmek için saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Bunun için 130 şirketten 49'u rastgele seçilmiştir. Çalışma aracı olarak kullanılan anket, seçilen bu şirketlerin müşavirlerine, müteahhitlerine ve yöneticilerine uygulanmıştır. 110 katılımcı (bu sayıya dâhil edilmeyen 5 anket değerlendirilmemiştir) tüm anket sorularını yanıtlamıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin iç simetrisini hesaplamak için Census ve Cronbach's Alpha yöntemleri tercih edilmiştir. Tez çalışmasında, her grup ve anketin tamamı için önemli faktörlerin bir sıralamasını sunulmuştur. Ayrıca, çalışmada gecikme nedenlerinin projenin performansı üzerindeki etkisi ortaya konulmuş ve bu nedenlerin azaltılmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important economic sectors in Jordan is the construction sector. The most important issues affecting the Jordanian construction industry are time and cost overruns. The main objective of the thesis study is to identify the causes of delays in Jordan's construction projects, to find additional new causes to the identified delay causes of construction projects in Jordan, and then to understand how a delay will affect the cost and completion date of the project. To achieve these objectives, firstly, field research was conducted to identify and visualize key players in the execution of construction projects in Jordan. For this, 49 out of 130 companies were randomly selected. The questionnaire used as a study tool was applied to the consultants, contractors and managers of these selected companies. 110 participants (5 surveys not included in this number were not evaluated) answered all survey questions. The obtained data were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) software. Census and Cronbach's Alpha methods were used to calculate the internal symmetry of the data. In the thesis, a ranking of the important factors is presented for each group and for the entire questionnaire. In addition, the effect of delay reasons on the performance of the project was revealed in the study and suggestions were made to reduce these reasons.