Genç yetişkinlerde obsesif kompulsif semptomların algılanan ebeveyn ilişkileri ve bağlanma stilleri ile ilişkilerinin incelenmesi
Study of obsidian compulsive symptoms in young adults related to perceived parental relations and engagement styles
- Tez No: 836596
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM ÖZKORUMAK KARAGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı genç yetişkinlerin obsesif kompulsif belirtiler ile algılanan ebeveyn ilişkileri ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Örneklem Trabzon'daki üniversitelerde eğitim gören ve çeşitli kurumlarda çalışan, 402 kişidir. Katılımcıların %72.1 kadın, %27.9 erkektir. Yaşları 18 ile 45 olup, ortalama yaş 23.78'dir. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği”,“Algılanan Ebeveyn İlişkisi Ölçeği”ve“Padua Envanteri-Washington Eyalet Üniversitesi Revizyonu: Türkçe Versiyonu”kullanılmıştır. Elde edilen verileri analiz etmek amacıyla Mann-Whitney U testi ile Spearman Sıra Farkları Korelasyon Katsayısı tekniğinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to study the relationship between the obsessive compulsive symptoms of young adults and perceived parental relationships and the way they connect. The example is 402 people who have studied at universities in Trabzon and work in various institutions. 72.1% of respondents are women, 27.9% men. They are 18 to 45 years old, and the average age is 23.78. The study used“Personal Information Form”,“3D Link Styles Scale”,“perceived Parental Relationship Scale”and“Padua Inventory - Washington State University Revision: Turkish Version”. The Mann-Whitney U test and the Spearman Sequence differences Correlation Coefficient technique were used to analyze the data obtained.