IVF uygulamalarında zayıf yanıt veren hastalarda oosit ve embriyo gelişiminin incelenmesi
Investigation of oocyte and embryo development in patients with poor response to İVF applications
- Tez No: 836600
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmada amacımız zayıf yanıt veren,“poor responder”diye tanımlanan olgularda oosit ve embriyo gelişimlerinin ve embriyonik parametrelerin istatistiksel olarak incelenmesi ve karşılaştırılması, değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma için, OTA & Jinemed hastanesi IVF ünitesinde 2016- 2021 yılları arasında başvuran zayıf yanıt veren 52; açıklanamayan infertilite 95 olmak üzere toplamda 147 hastanın IVF sonuçları retrospektif olarak incelenmiştir. İstatistiksel analiz Mann Whitney's U-test kullanıldı ve StudenT's t-test kullanılarak yapıldı ve p˂0.05 istatistiksel açıdan anlamlı olarak kabul edildi. Bulgular: Antimüllerian hormon (AMH), inhibin B ve HCG, endometrium kalınlığının açıklanamayan infertilite (kontrol) grubuna göre daha düşük bulunmuştur. Kadın ve erkek yaşı toplam Gn ünitesi, infertilite süresi, VKI, bazal E₂, LH, FSH değerleri ise zayıf yanıt veren olgularda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. %41 oranında kullanılamayacak oosit çıkma olasılığı görülmüştür. Embriyo transferi başına %3,8 gebelik görülmüştür. Ayrıca olguların %17,6 sında oosit elde edilememiş, %15,7 sinde fertilizasyon yetersizliği görülmüştür. Her iki grupta da transfer edilen embriyo morfolojileri benzer olmasına rağmen zayıf yanıt veren hastalarda gebelik oranlarının çok düşük olduğu görülmüştür. Sonuç: Zayıf yanır veren olgularda oosit maturasyon ve implantasyon sürecinde görülen sorunların yaş, FSH, AMH ve vücut kitle indeksi ile endometrium yetersizliği ile arttığı ve çalışmaların bu yönde artırılması gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in this retrospective study was to statistically examine, compare and evaluate oocyte and embryo development and embryonic parameters in poor responders. Materials and Methods: For the study, 52 poor responders who applied in the IVF unit of OTA & Jinemed hospital between 2016-2021; IVF results of 147 patients, 95 of whom had unexplained infertility, were reviewed retrospectively. Statistical analysis was performed using Mann-Whitney's U-test and Student's t-test, with p˂0.05 considered statistically significant. Results: Antimullerian hormone (AMH), inhibin B and HCG were lower in the endometrial thickness compared to the unexplained infertility (control) group. Male and female age, total Gn unit, infertility duration, BMI, basal E₂, LH, and FSH values were significantly higher in poor responders. There was a 41% chance of unusable oocytes coming out. There were 3,8% of pregnancies per embryo transfer. In addition, oocytes could not be obtained in 17.6% of the cases, and fertilization failure was observed in 15.7%. Although the morphologies of the transferred embryos were similar in both groups, it was observed that the pregnancy rates were meager in poor responders. Conclusion: It has been understood that the problems seen in the oocyte maturation and implantation process increase with age, FSH, AMH and body mass index, and endometrial insufficiency in cases with poor response, and studies should be increased in this direction.