Buhar sıkıştırmalı soğutma sisteminde R404A alternatifi GWP değeri düşük soğutucu akışkanların kullanılmasının termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of using with low GWP refrigerants alternative of R404A in vapor compression refrigeration system
  1. Tez No: 836601
  2. Yazar: NAZAN SEVTAP CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ŞENCAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, R404A alternatifi soğutucu akışkanlarının kullanıldığı buhar sıkıştırmalı soğutma sisteminin termodinamik analizi yapılmıştır. Buhar sıkıştırmalı soğutma sisteminde küresel ısınma potansiyeli (GWP) değeri düşük olan R454A, R454C, R455A, R457A ve R459B soğutucu akışkanları kullanılmıştır. Farklı evaporatör ve kondanser sıcaklıklarında, soğutucu akışkanların performans katsayısı (COP), kompresörde tüketilen enerji, kütlesel debi, ekserji yıkımı ve ekserji verimliliği incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda en yüksek COP değeri, kondenser sıcaklığı 30°C ve evaporatör sıcaklığı 15°C iken R457A soğutucu akışkanı ile çalışan sistemde 14.232 olarak bulunmuştur. En yüksek ekserji verimi ise kondenser sıcaklığı 30°C ve evaporatör sıcaklığı -5°C iken R457A soğutucu akışkanı ile çalışan sistemde 0.594 olarak bulunmuştur. En yüksek ekserji yıkımlarının ise soğutma sisteminin evaporatöründe olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, R457A'nın COP ve ekserji verimliliği açısından R404A yerine kullanılabilecek en uygun alternatif soğutucu akışkanlardan biri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, thermodynamic analysis of the vapor compression cooling system using R404A alternative refrigerants was performed. R454A, R454C, R455A, R457A and R459B refrigerants, which have low global warming potential (GWP) values, were used in the vapor compression cooling system. At different evaporator and condenser temperatures, coefficient of performance (COP) of refrigerants, energy consumed in the compressor, mass flow rate, exergy destruction and exergy efficiency were examined. As a result of the analysis, the highest COP value was found to be 14.232 in the system operating with R457A refrigerant when the condenser temperature was 30°C and the evaporator temperature was 15°C. The highest exergy efficiency was found to be 0.594 in the system operating with R457A refrigerant when the condenser temperature was 30°C and the evaporator temperature was -5°C. It was observed that the highest exergy destruction occurred in the evaporator of the cooling system. As a result, it has been determined that R457A is one of the most suitable alternative refrigerants that can be used instead of R404A in terms of COP and exergy efficiency.