On one-dimensional chafee-infante equation
Bir boyutlu chafee-ınfante denklemi üzerine
  1. Tez No: 836637
  2. Yazar: EZGİ ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, [0, π] aralığındaki bir boyutlu Chafee-Infante kısmi diferansiyel denklemi üzerine bir çalışma yürütülmektedir. Bu iyi çalışılmış denklemin, madde taşınması ve parçacık difüzyonu gibi çeşitli fiziksel süreçlerde uygulamaları vardır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Temel matematiksel kavramları tanıttıktan sonra, araştırma özellikle tek boyutlu durum üzerinde yoğunlaşarak, gerekli matematiksel temeli oluşturmak için Sobolev uzaylarına detaylı bir şekilde girişle başlamaktadır. Bunu, tek boyutlu ısı denklemi üzerine detaylı bir inceleme izlemektedir. Bu bölümleri temel alarak, Chafee-Infante denkleminin özelliklerini kısmi diferansiyel denklemler teorisi açısından tartışıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this Master's thesis, we conduct a study of the one-dimensional Chafee-Infante partial differential equation on the interval [0, π]. This well-studied equation has applications in various physical processes, such as mass transport and particle diffusion. Our work consists of four parts. After introducing essential mathematical concepts, investigation begins with a deep dive into Sobolev spaces, focusing particularly on the one-dimensional case, to establish the necessary mathematical foundation. This is followed by a detailed examination of the one-dimensional heat equation. Building upon these sections, we discuss the properties of the Chafee-Infante equation from the viewpoint of the theory of partial differential equations.