Analytical and numerical ınvestigation of a droplet evaporation in convective environments
Konvektif ortamlarda damlacik buharlaşmasinin analitik ve sayisal olarak incelenmesi
  1. Tez No: 836638
  2. Yazar: FARAZ SALIMNEZHAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN MURADOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Stefan akışının önemi, konvektif ortamlarda buharlaşan damlacıkların davranışı üzerindeki etkisinde yatmaktadır; özellikle püskürtmeli yanmayla ilgili olan ve yakıt damlacıklarının yüksek sıcaklıkta buharlaşmasını içeren senaryolarda. Bu fenomeni hem sayısal hem de analitik açılardan incelemekteyiz. Bir eksensel simetrik çok fazlı front-tracking yöntemi kullanarak, konvektif ortamlarda deformasyona uğrayan bir damlacığın buharlaşmasını simüle etmekteyiz ve damlacık üzerindeki yerel Sherwood sayısını Re=200'e kadar hesaplıyoruz. Benzer şekilde, bir katı küre için sharp-interface immersed boundary yöntemi kullanılarak simülasyonlar gerçekleştirimiştir. Yerel buharlaşma hızına maruz kalan bir katı küre üzerinde laminar boundary layer çözümüne dayalı yeni bir analitik model geliştirilmiştir. Sonuçlar, yaygın olarak püskürtmeli yanma simülasyonlarında kullanılan mevcut buharlaşma modeller, ve de yeni modelle karşılaştırılmıştır. Yüksek buharlaşma hızlarında, boundary layer tabanlı modeller, yerel Sherwood sayısını sadece ayrılma noktasına kadar doğru bir şekilde tahmin edebilirler. Ancak, bu modellerden elde edilen sonuçların wake bölgesi için genelleştirilmesi ciddi bir hataya yol açabilir. Bu bölge için yeni bir düzeltme faktörünün geliştirilmesi gerektiğinin önemini öne sürmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The significance of Stefan flow lies in its impact on the behaviour of evaporating droplets in convective environments, particularly in scenarios involving high-temperature evaporation of fuel droplets relevant to spray combustion. We examine this phenomenon from both numerical and analytical perspectives. An axisymmetric multiphase front-tracking method is utilized to simulate the evaporation of a deformable droplet in a convective environment, and the local Sherwood number is computed on the droplet for the Reynolds number up to 200. Simulations are also performed for a solid sphere using a sharp-interface immersed boundary method. A novel analytical model is derived based on the solution of the laminar boundary layer on a sphere subjected to local evaporation velocity. The results are compared with the existing evaporation models widely used in spray combustion simulations as well as the new model. We demonstrate that at high evaporation rates, the boundary layer-based models can accurately predict the local Sherwood number only until the separation point. However, the generalization of these models for the wake region result is a considerable error. It is argued that for this region a new correction factor should be derived.