Kasa invaze olmayan mesane kanserinde; uzun kodlamayan rna ZEB-1 AS-1 ve mir-200b ekspresyonlarının klinik ve histopatolojik parametreler ile ilişkisi
In non-muscle invasive bladder cancer; relationship of long non-coding rna ZEB-1 AS-1 and mir-200b expressions with clinical and histopathological parameters
  1. Tez No: 836645
  2. Yazar: MEHMET ENES DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNER ŞANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Mesane kanseri (MK)'nin erken tanısında ve prognozun belirlenmesi amacıyla biyobelirteçlerin varlığı önem kazanmasına karşın; bu hastalığın tanısı ve takibi için rutinde kullanılan bir biyobelirteç bulunmamaktadır. Bir biyobelirtecin geliştirilme sürecinde aday genomik yapıların tümör patogenezi üzerindeki etkilerinin bilinmesi önemlidir. Invitro modellerde LncRNA ZEB-1 AS-1 (ZEB-1 AS-1) ve MicroRNA200b (mir200b)'nin MK ile ilişkisi göz önüne alındığında, aday bir biyobelirteç olarak öne çıkmaktadırlar. Her iki genomik yapı ile MK arasındaki ilişki invitro ortamda gösterilmiş olmasına karşın bu ilişki doku düzeyinde (invivo) yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmamızda potansiyel bir biyobelirteç adayı olan ZEB-1 AS-1 ve ZEB-1 AS-1 ile MK arasındaki ilişkinin bir aracı olarak görülen mir200b'nin doku düzeyleri ile MK'nin klinik ve patolojik değişkenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Metod: Bu çalışmaya İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Üroloji Anabilim Dalı, Ürolojik Onkoloji Bilim Dalı'na başvuran Mayıs 2022 ve Nisan 2023 yılları arasında kasa invaze olmayan mesane kanseri (KİOMK) tanısı alan 50 hasta dahil edildi. Bu hastalara yapılan transuretral mesane tümörü rezeksiyonu (TUR-MT) işlemi sırasında alınan tümörlü ve tümörsüz doku örnekleri değerlendirmeye alındı. Eş zamanlı Revers-Transkriptaz Polimeraz Zincir Reaksiyonu (qRT-PCR) yöntemiyle ZEB-1 AS-1 ve mir200b ekspresyon düzeyleri ölçüldü. Ardından bu Non coding (ncRNA)'ların hem tanısal hem de tümör biyobelirteçleri olarak değeriyle birlikte hastalıkla ilgili klinik ve patolojik değişkenlerle aralarındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Kasa invaze olmayan mesane kanseri olan hastalarından alınan doku örneklerindeki hem ZEB-1 AS-1 hem de mir200b ekspresyon düzeylerinde tümörlü dokuda tümörsüz dokuya göre istatistiksel olarak anlamlı olarak yüksek saptandı (sırasıyla p=0,018; p=0,034). Bunun yanında, ZEB-1 AS-1 ve mir200b ekspresyon düzeylerinin yüksek grade'li tümör saptanan hastalarda düşük grade'li tümörü bulunanlara göre istatiksel olarak anlamlı olarak artmış olduğu tespit edildi. ZEB-1 AS-1 ve mir200b ekspresyon düzeyleri açısından diğer patolojik parametreler değerlendirildiğinde; tümör evresi (Ta vs. T1), karsinoma in situ (CIS) bulunması ve varyant histoloji varlığı açısından istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. ROC analizinde ZEB-1 AS-1 ve mir200b doku ekspresyon değerlerinin mesane tümörünü göstermedeki duyarlılığı ve özgüllüğü sırasıyla %48 ve %90; %40 ve %82 olarak saptandı. Sonuç: Bu çalışmada değerlendirilen her iki belirteç de doku düzeyinde eksprese edilmekte ve mesane tümörünün bazı histopatolojik parametreleri ile ilişki göstermektedir. Bu çalışmadan elde edilen veriler her iki genomik yapıyı içeren üriner biyobelirteç geliştirilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Despite the increasing significance of biomarkers for the early diagnosis and prognosis determination of bladder cancer (BC), there is currently no routinely used biomarker for the diagnosis and monitoring of this disease. Understanding the effects of candidate genomic structures on tumor pathogenesis is crucial for the development of a biomarker in the process. In the context of the relationship between Long Non-Coding RNA ZEB-1 AS-1 (ZEB-1 AS-1) and MicroRNA200b (mir200b) and BC in in vitro models, they emerge as potential biomarkers. Although the relationship between both genomic structures and BC has been demonstrated in an in vitro environment, this relationship has not been sufficiently investigated at the tissue level (in vivo). This study aims to investigate the relationship between the potential biomarker candidate ZEB-1 AS-1, the intermediary role of mir200b, and the clinical and pathological variables of BC at the tissue level. Methods: This study included 50 patients diagnosed with non-muscle-invasive bladder cancer (NMIBC) who presented to the Department of Urology, Urologic Oncology Division, Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University, between May 2022 and April 2023. Tumor and non-tumor tissue samples obtained during transurethral bladder tumor resection (TUR-BT) were evaluated. The expression levels of ZEB-1 AS-1 and mir200b were measured simultaneously using the Reverse Transcription Polymerase Chain Reaction (qRT-PCR) method. Subsequently, the diagnostic and tumor biomarker value of these Non-Coding RNAs (ncRNAs) were evaluated along with their relationship with disease-related clinical and pathological variables. Results: The expression levels of both ZEB-1 AS-1 and mir200b in tissue samples obtained from patients with non-muscle-invasive bladder cancer were statistically significantly higher in tumor tissue compared to non-tumor tissue (p=0.018; p=0.034, respectively). Additionally, it was found that the expression levels of ZEB-1 AS-1 and mir200b were significantly increased in patients with high-grade tumors compared to those with low-grade tumors. Regarding ZEB-1 AS-1 and mir200b expression levels, there was no statistically significant difference in terms of other pathological parameters, including tumor stage (Ta vs. T1), presence of carcinoma in situ (CIS), and variant histology. ROC analysis revealed sensitivities and specificities of 48% and 90%, and 40% and 82% for ZEB-1 AS-1 and mir200b tissue expression values, respectively, in detecting bladder tumors. Conclusion: Both assessed markers are expressed at the tissue level and are associated with certain histopathological parameters of bladder tumors. The data obtained from this study will contribute to the development of urinary biomarkers involving both genomic structures.