Mesane kanserinde uzun kodlamayan RNA HOXA-AS2-mir520c-3p/TGF-β yolağının incelenmesi
Investigation of the long non-coding RNA HOXA-AS2/miR-520c-3p/TGF-β pathway in bladder cancer
  1. Tez No: 987370
  2. Yazar: ELİF DELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR BİNGÜL, PROF. DR. SEVDA TANRIKULU KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Biyokimya, Onkoloji, Genetics, Biochemistry, Oncology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Mesane kanseri (MK), ürotelyal hücrelerden köken alan, klinik seyri heterojen olan ve yüksek rekürrens oranları nedeniyle hem klinik hem de ekonomik açıdan önemli bir sağlık sorunudur. Son yıllarda epigenetik mekanizmalar ve protein kodlamayan RNA'lar, kanser biyolojisinin anlaşılmasında ön plana çıkmıştır. Uzun kodlamayan RNA'lardan biri olan HOXA-AS2'nin çeşitli kanser türlerinde onkogenik özellikler sergilediği, mikroRNA'lardan miR-520c-3p'nin ise tümör baskılayıcı rol oynayabildiği bildirilmiştir. Ayrıca TGF-β sinyal yolunun MK progresyonunda kritik rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmada, tümörlü ve tümörsüz doku örnekleri ile hücre kültürü modellerinde HOXA-AS2, miR-520c-3p ve TGF-β ekspresyon profillerinin analiz edilmesi; bu moleküler yolağın hastalığın tanı ve prognozunun değerlendirilmesinde potansiyel bir biyobelirteç ve/veya terapötik bir hedef olarak taşıdığı olası klinik önemin ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Üroloji Anabilim Dalı, Ürolojik Onkoloji Bilim Dalı'na başvuran ve MK tanısı alan 80 hasta (71 erkek, 9 kadın) dahil edildi. MK hastalarından alınan tümörlü ve tümörsüz doku örneklerinde HOXA-AS2, miR520c-3p ve TGF-β ekspresyonları kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR) yöntemiyle belirlendi. Analizler, sağlıklı mesane epiteli (SV-HUC-1), kasa invaze olmayan (RT-112) ve kasa invaze ileri evre (T24) MK hücre hatları kullanılarak da gerçekleştirildi. Ekspresyon düzeyleri ile klinikopatolojik parametreler arasındaki ilişkiler uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Bulgular: Tümörlü dokularda HOXA-AS2 ekspresyonunun, tümörsüz dokulara kıyasla anlamlı derecede arttığı saptanırken, miR-520c-3p ve TGF-β ekspresyonları açısından gruplar arasında bir fark gözlenmedi. Klinik T evresi arttıkça HOXA-AS2 ve TGF-β ekspresyonlarının anlamlı olarak yükseldiği belirlendi. Korelasyon analizlerinde HOXA-AS2 ile TGF-β arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptantı. ROC analizleri, HOXA-AS2'nin tümörlü ve tümörsüz dokuların ayrımında ve evrelerin belirlenmesinde orta düzeyde ayırt edici güce sahip olduğunu gösterdi. Hücre hattı analizlerinde ise HOXA-AS2 ve TGF-β ekspresyonunun progresyonla birlikte arttığı, miR-520c-3p ekspresyonunun ise azaldığı belirlendi. Sonuç: Bu çalışma, HOXA-AS2'nin MK'de onkogenik özellikler sergileyen, TGF-β ile pozitif ilişkili ve tümör progresyonu ile bağlantılı bir molekül olduğunu ortaya koymaktadır. Hücre hattı bulguları, HOXA-AS2/miR-520c-3p/TGF-β ekseninin MK biyolojisinde işlevsel bir bütünlük oluşturduğunu düşündürmektedir. Elde edilen veriler, bu moleküllerin MK'de tanısal ve prognostik biyobelirteçler olarak değerlendirilebileceğini ve hedefe yönelik yeni tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Bladder cancer (BC) is a malignancy originating from urothelial cells, characterized by a heterogeneous clinical course and high recurrence rates, which together impose a significant clinical and economic burden. In recent years, epigenetic mechanisms and non-coding RNAs have emerged as key regulators in the understanding of cancer biology. Among long non-coding RNAs, HOXA-AS2 has been reported to exhibit oncogenic properties in various cancer types, whereas the microRNA miR-520c-3p has been shown to function as a tumor suppressor. In addition, the transforming growth factor-beta (TGF-β) signaling pathway is known to play a critical role in BC progression. In this study, we aimed to analyze the expression profiles of HOXA-AS2, miR-520c-3p, and TGF-β in tumor and non-tumor tissue samples as well as in cell culture models, and to elucidate the potential clinical significance of this molecular axis as a diagnostic and/or prognostic biomarker and a therapeutic target in bladder cancer. Materials and Methods: A total of 80 patients diagnosed with bladder cancer (71 males and 9 females) who were admitted to the Department of Urology, Division of Urological Oncology, Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine were included in the study. Expression levels of HOXA-AS2, miR-520c-3p, and TGF-β in tumor and non-tumor tissue samples obtained from BC patients were determined using quantitative real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR). In addition, analyses were performed using a normal bladder epithelial cell line (SV-HUC-1), a non–muscle-invasive BC cell line (RT-112), and a muscle-invasive advanced-stage BC cell line (T24). The associations between expression levels and clinicopathological parameters were evaluated using appropriate statistical methods. Results: HOXA-AS2 expression was found to be significantly increased in tumor tissues compared to non-tumor tissues, whereas no significant differences were observed in miR-520c-3p and TGF-β expression levels between the groups. Increasing clinical T stage was associated with significantly elevated HOXA-AS2 and TGF-β expression levels. Correlation analyses revealed a significant positive correlation between HOXA-AS2 and TGF-β expression. Receiver operating characteristic (ROC) analyses demonstrated that HOXA-AS2 had a moderate discriminatory power in distinguishing tumor from non-tumor tissues and in differentiating between disease stages. In cell line analyses, HOXA-AS2 and TGF-β expression levels increased with tumor progression, whereas miR-520c-3p expression was decreased. Conclusion: This study demonstrates that HOXA-AS2 is an oncogenic molecule in bladder cancer, positively associated with TGF-β expression and tumor progression. The findings from cell line models suggest that the HOXA-AS2/miR-520c-3p/TGF-β axis constitutes a functionally integrated pathway in BC biology, and that these molecules may serve as potential diagnostic and prognostic biomarkers as well as targets for the development of novel targeted therapeutic strategies.