Bankacılık sektörünün finansal performansı ve kriz dönemlerinin değerlendirilmesi, Irak ve Türkiye ticari bankaları arasında karşılaştırmalı bir çalışma
Evaluation of financial performance and crisis periods of the banking sector, a comparative study between Iraq and Turkish commercial banks
- Tez No: 836676
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, Irak ve Türkiye bankalarının finansal performans ve kriz dönemlerinin değerlendirilmesini ve etkisinin belirlenmesini amaçlamıştır. Araştırmaya toplamda 16 banka dâhil edilmiştir. Irak'tan 8 ve Türkiye'den 8 bankanın dönem içinde yayımlanan finansal raporlarında yer alan 2011-2021 yıllarına ait veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre likit aktiflerin kısa vadeli yükümlülüklere oranı ile özkaynak kârlılığın hem Irak hem de Türkiye bankaları için değerleri arasındaki farklar, istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the financial performance and crisis periods of Iraqi and Turkish banks and to determine their effects. A total of 16 banks were included in the research, 8 banks from each country, and the data included in the financial reports of the banks examined during the period (2011-2021) were analyzed. Appropriate statistical methods were used to measure the relationship between the three dependent variables and the six independent 118 variables and to discuss and interpret the results. In the study, we see that the dependent and independent variables of the Iraqi banks for the banks of the two countries are affected by each other compared to the Turkish banks. According to the research results, the differences between the ratio of liquid assets to short-term liabilities and the return on equity for both Iraqi banks and Turkish banks are not statistically significant (p>0.05).