Erzurum yöresindeki bazı taşkın koruma yapılarının mevcut durumu, yeterlilikleri ve sorunları üzerine bir araştırma
A Research on present situation, functionality and problems of some flood control systems in Erzurum region
- Tez No: 83668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN HANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Dünyada ve Ülkemizde sıkça yaşanan ve en çok zarar veren doğal afetlerden birisi de taşkınlardır, özellikle son yıllarda ülkemizde yaşanan taşlan felaketlerinde meydana gelen can ve mal kayıpları, bu felakete karşı alınacak önlemlerin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu çalışmada, Erzurum İlinde yapılan bazı taşkın koruma tesisleri incelenerek; bu tesislerin bugünkü durumları, aksayan yönleri ve çözüm yollan araştırılmıştır. Araştırma materyali, Devlet Su İşleri tarafından inşa edilen, İspir-Avcı, Merkez- Yeşilyayla, Pasinler-Mamaç Çayı, Uzundere-Altınçanak, Oltu Çayı, Şenkaya-Penek Çayı, İspir-Pazaryolu ve Oltu-Alatarla Köylerinde bulunan taşkın koruma tesislerinden oluşmaktadır. Araştırma süresince, bu tesislerin her biri gözlem altına alınarak gerekli incelemeler yapılmış ve fotoğraflar çekilmiştir. Tesislerin amaç ve yararlılığının açıklığa kavuşturulması amacıyla, tesislerin yapıldığı yerleşim birimlerindeki yöre halkıyla görüşmeler yapılarak alman taşkın koruma önlemlerinin çalışabilirliği baklanda bilgiler edinilmiştir. Ayrıca yapımcı kuruluştan sağlanan tesislere ilişkin proje ve raporlar incelenmiş ve yapım aşamasında görev yapan yetkililerden gerekli bilgiler alınmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir 1. Yukarı havza çalışmaları yapılmadan yalnızca akarsu yatağı ile sınırlı kalacak taşkın koruma önlemleri taşkınları önlemede yeterli olmamaktadır. 2. Islah sekilerinin ve biritlerin temelindeki oyulmaların sebebi, zemin koşullarının iyi oluşturulmaması ve birbirini takip eden iki tesis arasındaki denge eğiminin sağlanamamasıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most damaging and commonly occurring natural disasters is the floods. Especially, life and commodity loses because of flood disasters experienced in the country resent years revealed one more time the importance of the measures to be taken. In this study, some flood conservation constructions and their present conditions were examined in order to determine malfunctioning points and the measures to be taken. İspir - Avcı, Yeşilyayla, Pasinler - Mamaç, Uzundere - Altınçanak, Oltu stream, Şenkaya - Penek stream, îspir - Pazaryolu and Oltu - Alatarla stream flood conservation built by DSİ make up of the study material. During the study period, each of these constructions was observed and their photographs were taken. In order to reveal the extent to which these constructions are useful, people living nearby the constructions were interviewed. Also, projects and reports of those constructions availed by DSİ authorities were examined and some useful information was derived from the staff responsible for the constructions though face to face conservation. The study results can be summarized as follows; 1. Flood conservation measures without upper basin work are not sufficient. 2. The reasons for the carves under the terraces and birits are the bad basal conditions and the unbalanced inclination between the two constructions.