Düşük sıcaklıktaki enerjinin faz değişim malzemesi kullanılarak depolanmasında erime ve katılaşma süresine etki eden parametrelerin deneysel olarak incelenmesi
The Experimental observation of the parameters which affect the melting and solidification time while the energy at low temperature is being stored by using the phase change material
- Tez No: 83667
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Düşük sıcaklıktaki enerjinin faz değişim maddesi (PCM) kullanılarak depolanmasında erime ve katılaşma süresine etki eden bazı parametreler deneysel olarak incelenmiştir. Bu parametreler ısı transfer akışkanı olan suyun debisi (m=2.51 kg/dak, 3.75 kg/dak, 4.95 kg/dak), PCM içerisindeki kanat sayısı (2 ve 4) ve farklı açılardaki (0 = 0°, 22.5°, 41°, 50°) depolama ünitesi girişine yerleştirilen dönme jeneratörleridir. Bu amaçla kurulan deney düzeneğinde eşmerkezli borular arasına PCM sabit bir şekilde depolanmış ve sıcaklığı erime işlemi için 45 °C'ye, katılaşma işlemi için 5 °C'ye ayarlanan su, içteki borudan pompa vasıtasıyla sirküle ettirilmiştir. Deneyler sırasında, akışkan debisi başlangıç debisine göre (2,5 1 kg/dak) % 49, % 97 oranında arttırılınca, erime zamanında buna göre sırasıyla % 5, %15 oranında azalma elde edilmiştir. Sabit bir debide (m=3.75 kg/dak) sisteme iki ve dört kanat takıldığı zaman PCM'nin erime zamanında boş sisteme göre sırasıyla %30 ve %32 azalma olmuştur. Jeneratörlü sistemler içerisinde(sabit bir debide), erime zamanındaki maximum azalma, 0 = 50° durumunda sağlanmıştır ve %7 olmuştur. Ayrıca, söz konusu parametrelerin ikili ve üçlü kombinasyonları denenmiştir. Deneyler boyunca katılaşma prosesi ise standart alınan sürede (yaklaşık 300 dakika), sadece iki,dört ve hem dört kanatlı hem 0 = 50° durumunda tamamlanabilmiştir. Sonuç olarak, PCM içerisine yerleştirilen kanatların erime ve katılaşma zamanına etkisinin, akışkan debisi ve dönme jeneratörünün oluşturduğu etkiden çok fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Some parameters that affect the melting and the solidification time of phase change material (PCM) used to store low temperature energy has been observed experimentally. These parameters, are flow rate of water used as heat transfer fluid (m=2.51 kg/min, 3.75 kg/min, 4.95 kg/min), wing numbers inside the PCM (2 or 4) and swirling generators having different angles (0 = 0, 22.5°, 41°, 50°) placed in front of the storing unit. For this purpose PCM has been stored constantly between the coaxial pipes and water, adjusted to 45 °C for the melting process and to 5 °C for the solidification process, has been circulated by a pump through the inner pipe at the experiment setup. During the experiments, when the flow rate is increased to 49 % and 97 % with respect to the starting flow rate (m=2.51 kg/min), a rate of 5 % and 15 % decrease at the melting time is obtained respectively. When two or four wings are added to the system at a constant flow rate (m=3.75 kg/min), there have been a rate of 30 % and 32 % decrease at the melting time of PCM with respect to the wingless system, respectively. Among the systems with generators ( at a constant flow rate), maximum decrease at the melting time is obtained in the case of 0 = 50 and it has been 7 %. In addition, double and triple combinations of the mentioned parameters are experimented. Solidification process could be completed through out the experiments at a constant time (approximately 300 minute), and in the case of system having only two wings, four wings and both four wings and 0 = 50. As a result, it has been observed that the effect of the wings placed inside the PCM to the melting and solidification time, is much more than the effects obtained by the flow rate and the swirling generators.