Nonparametrik regresyon metodlarının incelenmesi
A Study on nonparametric regression methods
  1. Tez No: 83669
  2. Yazar: MEHMET TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde, veri analizlerinde uygulanan parametrik metodlara karşı gelen birçok nonparametrik metot geliştirilmiştir. Bu metodlardan birisi de değişkenler arasındaki ilişkinin fonksiyonel şekli olan nonparametrik regresyondur. Bu çalışmada, basit regresyon doğrusunun Y eksenini kestiği nokta olan a'yı ve doğrunun eğimi olan P'yı tahmin etmek için geliştirilmiş olan nonparametrik regresyonda, medyana göre parametre tahminleri ile smoothing tahminler incelenmiştir. Araştırılan bu metodların bazıları Atatürk Üniversitesi koyunculuk işletmesinde yetiştirilen kuzulardan elde edilen verilere uygulanmış ve medyana göre regresyon parametreleri- tahmininin smoothing tahminlerden daha kolay yapılabildiği ve daha sağlam sonuç verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many nonparametric methods corresponding to parametric methods applied in data analysis have been developed recently. One of these methods is nonparametric regression which is a functional form of relation among variables. In this research, the estimations of a and p according to smoothing and median methods proposed in the nonparametric regression were examined to estimate the a, tbe point on the Y axis intersected by simple regression line, and p\ the slope of the line. Some of these methods were applied to data obtained from the lambs raised at agricultural farm of Atatürk University. Estimation of regression parameter according to median was easier to apply and more robust than smoothing estimations.