19. ve 20. yüzyıl İngiliz oryantalistleri ve Arap dili çalışmaları
19th and 20th century English orientalists and Arabic language studies
- Tez No: 836692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN MAHMUT KAYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Oryantalizm, Doğu'nun Batı tarafından araştırılması şeklinde tanımlanabilir. Bu tanıma göre, oryantalizm, Doğu'yu inceleyen ve Doğu hakkında araştırma yapılan disiplinlere verilen genel bir isimdir. Oryantalist, Doğu'nun kültürü, dili, edebiyatı, sanatı, siyaseti ile ilgili araştırmalar yapan, Doğu'ya dair veya Doğu'yu konu alan eserler ortaya koyan kişi olarak tanımlanmaktadır. 19. ve 20. yüzyıl İngiliz oryantalistleri Arap dili ve edebiyatı alanında önemli çalışmalar yapmış hem Arap diline yönelik çalışmaları hem tercüme çalışmaları ile önemli bir etkiye sahip olmuşlardır. Yapılan bu çalışma 19. ve 20. yüzyıllarda İngiliz oryantalistlerinin Arap dili ve edebiyatı alanındaki ve diğer islami ilimler ile ilgili çalışmaları konu edinmektedir. Türkçe ve yabancı literatürde oryantalistlerin çalışmaları üzerine birçok araştırma varsa da 19. ve 20. yüzyıllarda yaşamış İngiliz oryantalistlerinin Arapça ve diğer islami ilimlerle ilgili çalışmaları ve etkileri hususunda bir eksiklik bulunmaktadır. Bu nedenle çalışma kapsamında İngiliz oryantalistlerin Arap dili ve edebiyatı alanındaki etkileri 19. ve 20. yüzyıllarda yaşamış oryantalistlerin yaşamları, eserleri ve etkilerini ortaya koyarak oryantalistlerin Arapçaya ve diğer islami ilimler ile ilgili çalışmalara katkılarının olup olmadığı hedeflenmektedir. Çalışma neticesinde elde edilen en önemli sonuç İngiliz oryantalistlerinin çalışmalarının esasında Arap dilini ve edebiyatını bilimsel bir temelde anlamak, açıklamak ve ona katkı yapmaktan ziyade Arap diline İngiliz temelinde yaklaşma ve onu Batı'nın bakış açısı çerçevesinde konumlandırma hususu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Orientalism is also defined as the study of the East by the West. According to this definition, orientalism is a general name given to the disciplines that examine and study the East. Orientalist is defined as a person who researches the culture, language, literature, art, politics of the East, and produces works about the East or the Orient. British orientalists of the 19th and 20th centuries made important studies in the field of Arabic language and literature. They have had a significant impact both with their studies on the Arabic language and their translation studies. This study focuses on the studies of British orientalists in the field of Arabic language and literature in the 19th and 20th centuries. Although there are many studies on the works of orientalists in Turkish and foreign literature, there is a lack of studies and effects of British orientalists who lived in the 19th and 20th centuries in the field of Arabic language and literature. Therefore, within the scope of the study, the effects of English orientalists in the field of Arabic language and literature by revealing the lives, works and effects of the orientalists who lived in the 19th and 20th centuries, the question of whether the orientalists contributed to the Arabic language and literature is aimed. The most important result obtained as a result of the study was the matter of understanding, explaining and contributing to the Arabic language and literature on a scientific basis, rather than approaching the Arabic language on the basis of the English and positioning it within the framework of the West's perspective.