Kronik psikiyatri hastalarının bakım vericilerinin sağlık okuryazarlığı durumlarının belirlenmesi
Determination of health literacy status of caregivers of chronic psychiatric patients
  1. Tez No: 836717
  2. Yazar: EMİNE İLKÖRÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, kronik psikiyatri hastalarının bakım vericilerinin sağlık okuryazarlığı durumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 15 Mart-15 Eylül 2021 tarihleri arasında Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin psikiyatri polikliniğine başvuran ve dahil edilme kriterlerini taşıyan 184 bakım verici oluşturmuştur. Araştırmada veriler“Hasta Tanıtım Formu”,“Bakım Verici Tanıtım Formu”ve“Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde t testi, varyans analizi (ANOVA), Tukey testi, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada bakım verilen hastaların yarıdan fazlası 26-45 yaş arasında ve %51.6'sı erkektir. Bakım vericilerin ise %39.7'si 46-55 yaş arasında ve %61.4'ü kadındır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine the health literacy status of caregivers of chronic psychiatric patients. The sample of the study consisted of 184 caregivers who applied to the psychiatry outpatient clinic of Kayseri City Training and Research Hospital between 15 March-15 September 2021 and met the inclusion criteria. In the study, Patient Information Form, Caregiver Information Form and Health Literacy Scale were used to collect data. T test, analysis of variance (ANOVA), Tukey test, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H test and Pearson correlation analysis were used in the analysis of the data. More than half of the patients cared for in the study were between the ages of 26-45 and 51.6% were male. 39.7% of caregivers are between the ages of 46-55 and 61.4% are women.