Kronik kalp yetmezliği olan hastaların bakım vericilerinde depresif belirtiler ve karşılıklı bağımlılık
Depressive symptoms and co-dependency in caregiver of patients with chronic heart failure
  1. Tez No: 629499
  2. Yazar: AYŞE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: Kronik kalp yetmezliği, semptomları ve tekrarlı hastane yatışlarından dolayı hasta ve bakım vericinin hayatında ciddi ruhsal sorunlara yol açmaktadır. Amaç: Bu çalışma, kronik kalp yetmezliği hastalarının bakım vericilerinde depresyon ve karşılıklı bağımlılık düzeylerini incelemek ve hastanın depresyon düzeyinin bakım vericinin depresyon düzeyi ve karşılıklı bağımlılık puanları ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan araştırmanın örneklemini, hastanede yatan, araştırma kriterlerini karşılayan gönüllü 219 kronik kalp yetmezliği hastası ve bakım vericileri oluşturmaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği ve Eş Bağımlılık Belirleme Ölçeği kullanılarak toplanmış, tanımlayıcı istatistik analizler, Kolmogorow-Smirnov, student-t, oneway ANOVA, Pearson korelasyon analizi ve Mann Whitney U Testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Bakım vericilerin yaş ortalaması 47,36±12,46 olup, %60,3'ü kadındır. Hastaların, yaş ortalaması 60,70±16,30 olup, %57,1'i erkektir. BECK depresyon ölçek puanına göre hastaların %85.8'inde depresyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Chronic heart failure causes serious mental problems in the life of the patient and caregiver due to symptoms and repeated hospitalizations. Aim: This study was conducted to investigate the levels of depression and interdependence in caregivers of patients with chronic heart failure and to examine the relationship of the patient's depression level with caregiver depression and co-dependence scores. Materials and Method: The sample of the research, which is descriptive and relationship seeking, consists of 219 volunteer patients with chronic heart failure and caregivers who meet the research criteria. The data were collected using Personal Information Form, Beck Depression Scale and Co-Dependency Assessment Tool, and were evaluated with descriptive statistical analyzes, Kolmogorow-Smirnov, student-t, oneway ANOVA, Pearson correlation analysis and Mann Whitney U Test. Results: The average age of caregivers was 47.36 ± 12.46 and 60.3% were women. The average age of the patients is 60.70 ± 16.30 and 57.1% are male. Depression was found in 85.8% of patients according to the Beck depression scale score.